Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
28.10.2005 08:10

Ksiądz Henryk Jankowski zwolniony z obowiązków proboszcza parafii świętej Brygidy

Watykan podjął ostateczną decyzję o zwolnieniu księdza prałata Henryka Jankowskiego z obowiązków proboszcza parafii świętej Brygidy w Gdańsku - poinformowała Gdańska Kuria Metropolitalna.

Podziel się
Dodaj komentarz

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski przekazał księdzu prałatowi dokument Stolicy Apostolskiej, który zatwierdza decyzję Metropolity Gdańskiego. Jest to odpowiedź na odwołanie, które ksiądz Jankowski skierował do Watykanu.
Ksiądz Jankowski przestał być proboszczem parafii świętej Brygidy na mocy dekretu biskupiego z 17 listopada 2004 roku. Swą decyzję arcybiskup Gocłowski motywował tym, że ksiądz Jankowski z ambony w kościele świętej Brygidy uczynił trybunę polityczną. Drugim powodem było tolerowanie przez proboszcza niewłaściwego zachowania młodych ludzi na plebanii. Prałat odwołał się od tego dekretu do Stolicy Apostolskiej, składając tak zwany "rekurs hierarchiczny".
Zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską decyzji biskupa zamyka sprawę, bowiem od woli Stolicy Apostolskiej nie ma już odwołania.
Niewykluczone, że w najbliższym czasie mianowany zostanie proboszcz parafii. Przepisy prawa kanonicznego uniemożliwiały bowiem biskupowi - w związku z rekursem - powołanie nowego proboszcza. Administratorem parafii jest ksiądz Krzysztof Czaja.
Ksiądz Henryk Jankowski pozostaje na plebanii świętej Brygidy, gdzie mieszka jako rezydent.

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz