Polak pracujący w Belgii, Holandii, Szwecji jest w znacznie gorszej sytuacji, niż zatrudniony w Niemczech, czy Irlandii.
W zależności od tego, w jakim państwie pracowaliśmy, różne będą nasze obowiązki wobec polskiego fiskusa. W stosunkowo dobrej sytuacji są podatnicy osiągający przychody w krajach takich, jak:* Albania, Cypr, Chiny, Chorwacja, Czechy, Estonia, Francja, Grecja, *
ZOBACZ TAKŻE:
*Indonezja, Irlandia, Japonia, Kanada, Kuwejt, Litwa, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Turcja, Tunezja, Ukraina i Włochy. *O ile podatnicy ci nie osiągnęli żadnych przychodów w Polsce, nie muszą składać deklaracji rocznej. Natomiast jeśli zarabiali zarówno w kraju, jak i za granicą, muszą rozliczyć podatek w swoim urzędzie skarbowym, płacąc go jednak tylko od osiągniętych w Polsce dochodów.
Znacznie gorzej mają pracujący w krajach takich, jak: Belgia, Dania, Finlandia, Holandia, Kazachstan, Rosja, Szwecja oraz Wielka Brytania i Północna Irlandia - rozliczają się z polskim fiskusem bez względu na to, czy osiągnęli w Polsce jakikolwiek dochód.
Zarobki zagraniczne rozliczać więc muszą według polskiej skali podatkowej. Jest to rozwiązanie szczególnie niekorzystne ze względu na różnice w kosztach utrzymania między Polską a krajami bogatszymi.