Notowania

Przejdź na
terminal kontenerowy
27.01.2014 20:00

Kuba i Brazylia otworzyły nowy port pod Hawaną

Terminal kontenerowy, który wchodzi w skład najnowocześniejszego portu w Ameryce Łacińskiej wart jest 957 mln dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Projekt modernizacji portu, kluczowego dla gospodarczej przyszłości wyspy, sfinansowała głównie Brazylia.

Prezydent Kuby Raul Castro i brazylijska szefowa państwa Dilma Rousseff przecięli wstęgę podczas uroczystości inauguracyjnych w porcie w Mariel pod Hawaną. Większość środków pochodziła z Brazylijskiego Banku Rozwoju (BNDES), a w pracach budowlanych uczestniczyło około 400 brazylijskich firm.

Jak pisze agencja Reutera, Mariel zastąpi Hawanę i stanie się najważniejszym portem na Kubie. Terminal Mariel, z 700-metrową keją, jest idealnie położony, by przyjmować towary z USA, gdy zniesione zostanie amerykańskie embargo handlowe.

_ Embargo nie będzie trwało wiecznie i gdy zostanie zniesione, Kuba, z powodu swojego geograficznego położenia, będzie strategiczna dla brazylijskich firm _ - powiedziało źródło w brazylijskim rządzie. Amerykańskie embargo obowiązuje od 52 lat.

W ramach reform gospodarczych podjętych przez Castro 45 km na zachód od stolicy, wokół zatoki Mariel, powstała pierwsza na Kubie specjalna strefa rozwoju o powierzchni 460 kilometrów kwadratowych.

Kuba liczy na to, że strefa, a także kolejne, które są w planach, przyciągną zagranicznych inwestorów.

_ - Ten terminal kontenerowy i towarzysząca mu potężna infrastruktura to konkretny przykład optymizmu, z którym my Kubańczycy patrzymy w socjalistyczną i pomyślną przyszłość naszej ojczyzny _ - powiedział Castro na uroczystości, w której wzięli też udział prezydenci: Wenezueli Nicolas Maduro, Boliwii Evo Morales i Haiti Michel Martelly.

Z kolei Rousseff podkreśliła, że _ Brazylia wierzy w ludzki i gospodarczy potencjał Kuby i stawia na nie _.

Czytaj więcej w Money.pl
Zatrzymania na Kubie. Nie było tak od lat W miarę jak pogarsza się stan gospodarki nasilają się demonstracje niezadowolonych, zwłaszcza na wschodzie kraju.
Brazylia chce importować kubańskich lekarzy Sprowadzeni specjaliści mieliby prowadzić praktykę w wiejskich regionach Brazylii.
Kultowy bar otwarty na Kubie po 50 latach Ulubiony lokal amerykańskich turystów i gwiazd ekranu takich jak John Wayne, Spencer Tracy i Clark Gable, otworzył swoje podwoje po prawie 50 latach przerwy.
Kuba zamrozi aktywa banków. Których? Dokument wyjaśnia, że sankcje te stanowią element zaangażowania (Kuby) w walkę z praniem pieniędzy, finansowaniem terroryzmu i rozprzestrzenianiem broni.
Tagi: terminal kontenerowy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz