Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kupujemy więcej nowych aut

0
Podziel się:

Od stycznia do kwietnia sprzedano o 1,5 proc. więcej nowych samochodów niż przed rokiem.

Kupujemy więcej nowych aut
(PAP/EPA)

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar prognozuje, że w 2009 roku w Polsce sprzedanych zostanie 290-300 tysięcy nowych samochodów.

Z badań Instytutu wynika, że w ciągu czterech pierwszych miesięcy bieżącego roku sprzedano w Polsce 116 tys. 702 nowych samochodów osobowych - o 1,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2008 roku.

W kwietniu sprzedaż nowych samochodów w Polsce wyniosła 28 tys. 736 sztuk, co oznacza spadek w stosunku do marca o 7,6 proc., zaś w stosunku do kwietnia ubiegłego roku wzrost o 2,4 proc.

- B_ iorąc pod uwagę aktualne dane dotyczące liczby rejestrowanych w Polsce aut, zakładając że wyjaśni się sytuacja dotycząca możliwości odliczania podatku VAT oraz że rząd nie wprowadzi w tym roku żadnych dodatkowych zmian można prognozować sprzedaż całoroczną na poziomie zbliżonym do 290-300 tysięcy sztuk _- napisano w komunikacie.

Zdaniem Instytutu, zagrożeniem dla rynku motoryzacyjnego są działania rządu, zła sytuacja*ZOBACZ TAKŻE: *Kredyt, leasing czy wynajem? Finansowanie aut firmowych
polskiej gospodarki oraz kwestia wdrożenia nowego podatku zastępującego akcyzę.

_ - Działania resortu finansów idą raczej w kierunku ograniczenia możliwości odpisu podatku VAT od samochodów kupowanych przez firmy, co de facto oznacza potencjalny spadek sprzedaży po stronie klienta flotowego. Nie pomagają także napływające złe informacje dotyczące stanu polskiej gospodarki, które mogą przyczynić się do ograniczania wydatków gospodarstw domowych _ - napisano w komunikacie.

_ - Bez odpowiedzi pozostaje również istotne pytanie dotyczące konstrukcji i czasu ewentualnego wdrożenia nowego podatku zastępującego akcyzę. Podatku, który z jednej strony może wnieść pozytywny wkład w rozwój rynku, z drugiej zaś wpłynąć na wyhamowanie sprzedaży w roku poprzedzającym jego wdrożenie _ - dodano.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)