Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kwoty mleczne. Marek Sawicki wciąż liczy na porozumienie w Unii Europejskiej

0
Podziel się:

Nie uwolnimy się od kar, ale mogą być zdecydowanie niższe - powiedział minister rolnictwa.

Kwoty mleczne. Marek Sawicki wciąż liczy na porozumienie w Unii Europejskiej
(Hubert Matys/REPORTER)

Minister rolnictwa powiedział dzisiaj, że ma nadzieję, że ostatecznie Polska uniknie wysokich kar za nadprodukcję mleka. - _ Porozumienie nie uwolni nas to od kar, ale te kary byłyby znacznie niższe _ - powiedział Sawicki.

Przyszłość sektora mleczarskiego w UE po wygaśnięciu kwot mlecznych w marcu 2015 r. jest jednym z tematów dzisiejszego spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli.

Polska i kilkanaście innych krajów Unii zabiega o dostosowanie współczynników korekty zawartości tłuszczu obowiązujących w ramach systemu kwotowania mleka, co - według ministra Sawickiego - prowadziłoby do zwiększenia kwot i pozwoliłaby na uniknięcie wysokich kar za przekroczenie kwoty przez polskich rolników w 2013 roku i częściowo w 2014.

W czerwcu krajom UE nie udało się dojść do porozumienia w tej sprawie, dlatego temat powraca na posiedzenie Rady UE. Według Sawickiego wiele wskazuje na to, że Francja i Włochy, dotychczas będące wśród przeciwników zmian w przeliczaniu kwot mlecznych, mogą zmienić stanowisko. _ - Wszystko wskazuje na to, że możliwe są pewne ustępstwa Francji i Włoch _ - powiedział minister dziennikarzom w Brukseli. To pozwoliłoby UE podjąć decyzję kwalifikowaną większością głosów - dodał.

Według ministra jeśli proponowane zmiany zostaną wprowadzone, to polscy producenci mleka przekroczą limit produkcji jedynie o 1 proc. _ - Nie uwolni nas to od kar za nadprodukcję, ale te kary byłyby znacznie niższe _ - powiedział Sawicki.

Ministrowie rolnictwa krajów UE dyskutują też dzisiaj o propozycji Komisji Europejskiej, dotyczącej reformy przepisów o produkcji ekologicznej. Według Sawickiego propozycja KE budzi wątpliwości, bo prowadziłaby do kolejnych utrudnień w zakresie produkcji ekologicznej dla małych i średnich gospodarstw. Zastrzeżenia budzi m.in. propozycja zakazu stosowania nasion i zwierząt z produkcji nieekologicznej do gospodarstw rozpoczynających działalność w dziedzinie produkcji ekologicznej.

_ - Propozycje te zmierzają do ugruntowania pozycji dużych gospodarstw produkujących ekologicznie, natomiast bardzo mocno ograniczałyby konkurencyjność i możliwość wchodzenia na ten rynek małym i średnim gospodarstwom - ocenił Sawicki. - W perspektywie planów, które mamy w Polsce w odniesieniu do małych i średnich gospodarstw plany te są nie do przyjęcia _. Według polskiego ministra, podobne stanowisko prezentują Niemcy i Austria.

Czytaj więcej w Money.pl

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)