Notowania

chiny
22.09.2015 19:54

Lagarde ostrzega: Chiński kryzys większy niż się spodziewano

Skutki spowolnienia chińskiej gospodarki dla światowej gospodarki są silniejsze niż oczekiwano - powiedziała we wtorek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AFP PHOTO / William West / EastNews)

- Spowolnienie chińskiego wzrostu gospodarczego było do przewidzenia, ale ma więcej konsekwencji i skutków, zwłaszcza w regionie (azjatyckim - przyp. red.), niż przewidywano - powiedziała Lagarde.

Jej zdaniem spowolnienie w Chinach przyczyniło się do wzrostu zagrożeń dla światowego PKB.

- Wzrost światowy jest słabszy - zauważyła Lagarde.

Według danych OECD, rok 2015 będzie kolejnym piątym rokiem spowolnienia światowego wzrostu. W ubiegłym roku wyniósł on 3,3 proc. Tegoroczny wzrost ma wynieść 3 proc.

Głównym tego powodem jest spowolnienie gospodarki chińskiej oraz poważniejsza od spodziewanej recesja w Brazylii. W Chinach OECD prognozuje tegoroczny wzrost na poziomie 6,7 proc. i 6,5 proc. w roku 2016.

Zdaniem analityków produkcja i konsumpcja w Chinach pozostają powściągliwe ze względu na skutki spowolnienia, a popyt krajowy jest w stanie stagnacji, co prowadzi do osłabienia importu. Rząd w Pekinie planuje skorygować sytuację, zachęcając do konsumpcji wewnętrznej bardziej niż inwestycji infrastrukturalnych, które obok eksportu były dotąd bodźcem wzrostu gospodarczego.

Tagi: chiny, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz