Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

To największa klęska w historii Lasów Państwowych. Zniszczone jest 44,6 tys. hektarów lasów

143
Podziel się:

To największa klęska w historii Lasów Państwowych spowodowana przez huragan - ocenia dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski. To efekt nawałnic, które przeszły nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia.

Dyrekcja Lasów Państwowych zapowiada, że dochód ze sprzedaźy drewna trafi na zagospodarowanie zniszczonego lasu
Dyrekcja Lasów Państwowych zapowiada, że dochód ze sprzedaźy drewna trafi na zagospodarowanie zniszczonego lasu (Dominik Kulaszewicz)

Straty szacowane na szybko przekraczają miliard złotych.

Według najnowszych danych zebranych przez leśników, nawałnice zniszczyły 44,6 tysięcy hektarów lasów. - Ok. 8,5 mln m sześc. drewna leży pokotem. To liczby, które laikom mało mówią, ale wystarczy wspomnieć, że roczne pozyskanie drewna z Lasów Państwowych to 38 mln m sześc. drewna - powiedział Tomaszewski na konferencji prasowej.

W samym nadleśnictwie Rytel, gdzie nastąpiło apogeum nawałnic, straty szacowane są 1,5 mln m sześc. drewna. To właśnie w tych okolicach na obozie harcerskim zginęły dwie dziewczynki.

- To straszna tragedia ludzka. Rozpoczęliśmy zbiórkę pieniężną wśród leśników - powiedział dyrektor.

Pytany o koszty finansowe, dyrektor przyznał, że drewno ze zniszczonych lasów będzie sprzedane. Ale te pieniądze w całości będą przekazane na sprzątanie zniszczonego terenu i odtworzenie lasu. Straty szacowane na szybko przekraczają miliard złotych.

Lasy Państwowe nie będą występować o pomoc do budżetu państwa. - Od 90 lat kierujemy się filozofią "jeśli chcesz liczyć, to licz na siebie". Oby nam tylko politycy za bardzo nie przeszkadzali, a sobie poradzimy - powiedział Konrad Tomaszewski.

- Obserwując zjawiska klimatyczne, my się spodziewaliśmy, że takie zjawisko może wystąpić. Nasze drzewostany w przeszłości nie wykształciły się tak, by wytrzymywać takie duże uderzenia wiatru - mówił. - Jako społeczeństwo nie jesteśmy jeszcze ocenić, jaka jest skala tego zjawiska i konsekwencje dla całego ekosystemu - dodał.

Leśnicy szacują, że sprzątanie po nawałnicach i nasadzenia potrwają do 2019 r.

Dyrektor wydał w środę decyzję o wprowadzeniu tzw. stanu siły wyższej o zasięgu ponadlokalnym w związku z nawałnicami, które przeszły nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia. Ta decyzja jest niezbędna, żeby leśnicy mogli przystąpić do sprzątania zniszczonych terenów.

Zobacz także: Rytel po nawałnicy. Byliśmy na miejscu

W Rytlu był reporter WP. Jak opisuje, pierwsze oznaki tego, że zdarzyło się tam coś strasznego, pojawiają się ok. 40 km od Rytla, zazwyczaj spokojnej, kaszubskiej wsi. - Najpierw w rowach wzdłuż szosy pojawiają się sterty gałęzi, które wiatr zerwał z przydrożnych, starych drzew. Dalej leżą pojedyncze, wyrwane drzewa. Z każdym kilometrem robi się coraz gorzej - relacjonuje Jarosław Kociszewski.

Jak dodaje, widać, gdzie zawierucha uderzyła w ścianę lasu. - Młodsze, bardziej elastyczne drzewa wygięły się w łuki. Niektóre opierają się o siebie. Inne koronami sięgają ziemi. Kilka nie wytrzymało naprężenia. Złamały się na wysokości trzech, może czterech metrów - opisuje kataklizm.

Aż trudno uwierzyć w "pospolite ruszenie", które przez internet zwołał sołtys Łukasz Ossowski. W porównaniu z wysiłkiem i zaangażowaniem ludzi z całej okolicy blado, jeśli nie na miejscu, wypadają rządowe limuzyny i ministerialne garnitury.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(143)
WYRÓŻNIONE
anty
7 lat temu
to je raz napiszę: martwe drzewa, tak tu po tym wiatrołomie, jak i np. martwe świerki z Białowieży, należy wywieźć z lasu (takie są prawidła ochron lasu!,) bo jak nie, to wejdą na nie szkodniki wtórne! zaczną żreć i się mnożyć! i za chwilę jak się namnożą to zaczną Wam niszczyć, to co teraz jeszcze jest zdrowe, tak samo i w Białowieży, martwe świerki to jest pożywka dla szkodników wtórych!,,.... nie wywieziecie tych martwych świerków, to za chwilę będziecie mieć figę z makiem a nie Puszczę!, swoją głupotą doprowadzicie do tego że guzik z niej zostanie!
coś dobrego.....
7 lat temu
Będzie okazja żeby posadzić lasy mieszane w miejsce tych sztucznych monokultur sosnowych. Współczuję mieszkańcom i pozdrawiam
Bartek
7 lat temu
Lesistość kraju systematycznie rośnie i zawdzięczamy to m.in. leśnikom. Bory Tucholskie to przewaga borów sosnowych bo na kwaśnych glebach bielicowych nic innego nie urośnie. Żaden leśnik tam wcześniej buczyny i dębiny nie wycinał ! Lasy również powinny dostarczać drewna dla budownictwa i przemysłu drzewnego. Te wiatrołomy zostaną również wykorzystane - na płyty wiórowe, OSB, papier, w mniejszym stopniu na tarcicę z uwagi na mikropęknięcia. Nie będzie nadpodaży drewna bo planowa wycinka drzew w pozostałych miejscach zostanie wstrzymana. Katastrofalne wichury, powodzie, pożary się zdarzają i nie zmieni się tego sadząc buczynę na jałowych bielicowych piaskach. Ekolodzy od siedmiu boleści zostawcie urządzanie lasu fachowcom i nie ośmieszajcie się.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (143)
las1
7 lat temu
LP w związku z tym powinny zacząć bardziej racjonalnie wydawać pieniądze
xery
7 lat temu
Nie wciskajcie kitu ze największa.Wichura na Mazurach - 4 lipca 2002, około 11:40, nad Mazurami przeszedł front szkwałowy z trąbami powietrznymi Huraganowy wiatr o sile 12 skali Beauforta, osiągający momentami 170 km/h, spustoszył duże obszary puszczy, powodując w sumie zniszczenie 45,4 tys. ha lasów w szesnastu nadleśnictwach,
las
7 lat temu
Łamane i wyrywane przez wiatr są sosny brzozy które maja wysoko korony i płytki system korzeniowy !
polka
7 lat temu
Takie są rządy PiS-u !!! Zaczęły się od wycinki Trybunału Konstytucyjnego ,Edukacji ,Sądów ...Lasów i Puszczy a na czym skończą jeden Bóg raczy wiedzieć...
Perun
7 lat temu
To Nasi Słowiańscy Bogowie przyszli Nam na ratunek !!!
...
Następna strona