Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lasy Państwowe nie będą prywatyzowane. Premier uspokaja

0
Podziel się:

- Opozycja od wielu lat insynuuje jakieś niejasne zamiary wobec Lasów Państwowych. Postanowiłem przeciąć te spekulacje - mówi Donald Tusk.

Lasy Państwowe nie będą prywatyzowane. Premier uspokaja
(PAP/Radek Pietruszka)

Ani dziś, ani w przyszłości nikt nie będzie sugerował prywatyzacji Lasów Państwowych - powiedział dziś premier. Wyraził nadzieję, że poprawka do konstytucji dotycząca Lasów Państwowych zostanie uchwalona w szybkim trybie.

Wczoraj wicepremier Janusz Piechociński poinformował, że kierownictwo rządu i koalicji uzgodniło projekt zmiany konstytucji ws. Lasów Państwowych. _ Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są dobrem wspólnym i podlegają szczególnej ochronie _ - czytamy w projekcie.

_ - Opozycja od wielu lat insynuuje jakieś niejasne zamiary wobec Lasów Państwowych. Postanowiłem przeciąć te spekulacje i insynuacje, mówiąc o inicjatywie poprawki do konstytucji, która gwarantowałaby trwałość Lasów Państwowych i szczególną ochronę tego zasobu, ważnego dla wszystkich Polaków - _ powiedział Tusk podczas dzisiejszej konferencji._ - Mówiąc krótko: dziś i w przyszłości nikt nie będzie sugerował prywatyzacji Lasów Państwowych _.

Jak można przeczytać w projekcie zmian, _ lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie _. _ Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są udostępniane dla ludności na równych zasadach. Zasady udostępniania i gospodarowania lasami określa ustawa _ - czytamy w projekcie.

Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Działająca od 89 lat firma gospodaruje na prawie jednej trzeciej powierzchni Polski. Przedsiębiorstwo zatrudnia blisko 26 tys. osób.

Zgodnie z art. 235 konstytucji, projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent. Zmiana konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)