Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lasy Państwowe wydadzą na inwestycje 700 mln zł

0
Podziel się:

W 2014 Lasy Państwowe mają zarobić na czysto ok. 200 mln złotych.

Lasy Państwowe wydadzą na inwestycje 700 mln zł
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

W tym roku Lasy Państwowe wydadzą na inwestycje około 700 mln zł - powiedział dyrektor generalny przedsiębiorstwa Adam Wasiak. W 2014 Lasy mają zarobić na czysto około 200 mln zł.

_ - Mamy zatwierdzony plan finansowy, który zabezpiecza zapisy znowelizowanej ustawy o Lasach Państwowych, ale także gwarantuje rozwój przedsiębiorstwa _ - ocenił Wasiak.

Nowelizacja przewiduje wpłatę do budżetu przez LP w latach 2014-2015 1,6 mld zł. Zdaniem Wasiaka największa obawa związana z jej realizacją dotyczyła groźby znacznego zmniejszenia inwestycji prowadzonych przez LP. _ Średnio rocznie wydawaliśmy 500 mln zł, ale tendencja jest rozwojowa _ - podkreślił. Poinformował, że 700 mln zł, które Lasy mają wydać w 2014 roku, będzie przeznaczone głównie na budowę i remonty dróg leśnych.

2013 rok lasy Państwowe zamknęły zyskiem w wysokości ok. 300 mln zł. Podczas prac nad nowelizacją ustawy resort środowiska informował, że Lasy mają ponad 1 mld zł nadwyżki. Przedstawiciele LP mówili, że wpłata brakujących 600 mln zł będzie zależała od wyników finansowych przedsiębiorstwa za ten rok. Będzie to powiązane m.in. z sytuacją na rynku drzewnym.

_ - Nie ukrywam, że obecnie mamy dobrą koniunkturę na drewno i nie ma perturbacji związanych z jego sprzedażą _ - powiedział Wasiak. Dodał, że na zwiększenie sprzedaży wpływa m.in. rozpędzające się po kryzysie budownictwo mieszkaniowe.

Dyrektor generalny LP poinformował również, że w 2014 przedsiębiorstwo pozyska od 600 do 700 tys. m sześciennych drewna więcej niż w 2013 roku. _ Od 20 lat zwiększa się wycinka, ponieważ rośnie zasobność polskich lasów _ - powiedział. W zeszłym roku LP pozyskały ponad 35,5 mln m sześc. drewna.

Lasy Państwowe gospodarują na blisko jednej trzeciej powierzchni naszego kraju. Lasy zajmują coraz więcej powierzchni Polski - od zakończenia II wojny światowej ich powierzchnia zwiększyła się z 21 proc. do prawie 30 proc. Dzięki temu jesteśmy w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)