Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łatwiej będzie można odwołać członka RPP? Jest projekt

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów w założeniach do nowelizacji ustawy o NBP chce m.in. wprowadzenia dwukadencyjności RPP oraz możliwości odwoływania członków Rady w różnych, dodatkowych sytuacjach.

Łatwiej będzie można odwołać członka RPP? Jest projekt
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Ministerstwo Finansów w założeniach do nowelizacji ustawy o NBP chce m.in. wprowadzenia dwukadencyjności RPP oraz możliwości odwoływania członków Rady za podjęcie działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską.

_ W obecnym stanie prawnym członek Rady Polityki Pieniężnej wybierany jest na jedną sześcioletnią kadencję, bez możliwości jej przedłużenia (art. 13 ust. 2 ustawy o NBP). Proponuje się wprowadzenie możliwości sprawowania tej funkcji przez dwie kadencje _ - napisano w założeniach.

_ Celem zmiany jest zachowanie stabilności w składzie Rady, co jednocześnie zwiększać będzie stabilność podejmowanych decyzji, wpływających na sposób prowadzenia polityki monetarnej Polski _ - dodano.

Nowelizacja ma także doprecyzować ograniczenia dotyczące aktywności zawodowej i publicznej członków RPP oraz zarządu NBP.

_ Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o NBP, w okresie kadencji członek Rady nie może zajmować żadnych innych stanowisk i podejmować działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską, a za zgodą Rady wyrażoną w drodze uchwały (bez udziału zainteresowanego) - dopuszczalna jest działalność w organizacjach międzynarodowych _ - przypominają autorzy założeń do ustawy.

_ Nie przewidziano jednak możliwości odwołania członków Rady w przypadku naruszenia ww. zakazu. W związku z tym proponuje się wprowadzenie takiej sankcji _ - dodano.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)