Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ławrow chce wyjaśnień w sprawie wojsk NATO w Europie Wschodniej

0
Podziel się:

Szef MSZ Rosji oznajmił też, że wojska rosyjskie odejdą znad granicy z Ukrainą, gdy zakończą tam manewry.

Ławrow chce wyjaśnień w sprawie wojsk NATO w Europie Wschodniej
(AP/Fotolink/East News)

Rosja oczekuje wyjaśnień od NATO w sprawie dodatkowej obecności wojsk sojuszu w krajach Europy Wschodniej - powiedział dzisiaj szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Oznajmił też, że wojska rosyjskie odejdą znad granicy z Ukrainą, gdy zakończą tam manewry.

_ - Jeśli chodzi o plany wzmacniania obecności wojskowej NATO na terytorium państw wschodnioeuropejskich, będących członkami tego sojuszu, to bezwarunkowo my opieramy się na tym, że i w stosunkach Rosji z NATO funkcjonują określone zasady _ - oświadczył Ławrow.

Jak wskazał, chodzi o deklarację rzymską, na mocy której powołano do życia Radę NATO-Rosja i akt założycielski tej rady. Zgodnie z nimi - oznajmił - _ nie powinno być stałej dodatkowej obecności wojskowej sił NATO na terytorium krajów wschodnioeuropejskich _.

_ - Skierowaliśmy do sojuszu odpowiednie pytania _ - zaznaczył Ławrow. _ - Oczekujemy odpowiedzi opartej na poszanowaniu uzgodnionych z nami zasad _ - dodał.

Według Ławrowa należy _ deeskalować retorykę _ wokół manewrów wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą, w obwodzie rostowskim Federacji Rosyjskiej. Siły rosyjskie odejdą znad granicy z Ukrainą po zakończeniu ćwiczeń - powiedział.

_ - W ostatniej rozmowie telefonicznej prezydenta FR Władimira Putina z kanclerz Niemiec Angelą Merkel prezydent poinformował, że jeden batalion po wypełnieniu swoich zadań w trakcie manewrów w obwodzie rostowskim powrócił na miejsce stałej dyslokacji. Wraz z zakończeniem zadań przez innych uczestników manewrów oddziały będą wracać do miejsc stałego rozlokowania _ - mówił Ławrow.

Jak poinformował we wtorek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, władze wojskowe NATO mają przeanalizować możliwości wzmocnienia obecności wojskowej Sojuszu w państwach członkowskich w Europie Środkowej i Wschodniej. Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zapowiedział we wtorek zwiększenie liczby ćwiczeń wojskowych na terytorium krajów członkowskich na wschodzie Sojuszu.

Rasmussen wskazał też, że władze wojskowe NATO mają zaproponować _ dodatkowe działania _ służące wzmocnieniu kolektywnej obrony i zdolności odstraszania.

Według oceny dowódcy sił NATO w Europie generała Philipa Breedlove'a Rosja zgromadziła na granicy z Ukrainą siły wystarczające do przeprowadzenia inwazji i potrzebowałaby 3-5 dni na osiągnięcie swoich celów.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)