Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ławrow spotka się z szefami dyplomacji państw UE

0
Podziel się:

Tematem rozmów mają być m.in. problemy energetyczne i kwestie wizowe.

Ławrow spotka się z szefami dyplomacji państw UE
(ec.europa.eu)

*Szefowie MSZ państw UE spotkają się w niedzielę w Luksemburgu na roboczej kolacji z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, by przygotować szczyt UE-Rosja pod koniec roku. *

Konkretna data tego szczytu, który odbędzie się najprawdopodobniej w grudniu, ma jeszcze zostać ustalona - poinformował serwis prasowy szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Pragnące zachować anonimowość źródła dyplomatyczne jednego z krajów UE powiedziały, że podczas kolacji ministrowie mają poruszyć liczne problemy w relacjach dwustronnych między Unią a Rosją.

Portugalia skarży się np. na uciążliwy dla jej załóg samolotowych obowiązek posiadania wiz przy każdym locie do Rosji. Z kolei Rosja - ujawniły źródła - domaga się od UE kolejnych ułatwień wizowych dla posiadaczy tzw. paszportów służbowych. Rosja chce, by otrzymywali wizy Schengen bez administracyjnych procedur.

Inne problemy to opłaty za loty nad Syberią, które Rosja pobiera od europejskich przewoźników, oraz problemy z przestrzeganiem trzeciego pakietu energetycznego. Zapewne pojawi się też kwestia dochodzenia antymonopolowego KE wobec Gazpromu.

Źródła zapewniły, że poruszone będą także kwestie praw człowieka i ograniczania swobody ekspresji (przypadek Pussy Riot) oraz kontrowersyjne ustawy rosyjskie dotyczące mniejszości czy organizacji pozarządowych.

Rzeczniczka Ashton, Maja Kocijanczicz, podkreśliła, że rozmowy z Ławrowem to spotkanie w ramach politycznego dialogu UE-Rosja. Wyraziła oczekiwanie, że zostanie poruszony cały wachlarz spraw, w tym polityka międzynarodowa, m.in. sytuacja w Iranie i Syrii.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)