Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Leczenie za granicą jeszcze nie teraz

0
Podziel się:

Nowe prawo miało działać od stycznia, ale nie jest jeszcze gotowe. Resort tłumaczy, że bardzo trudno jest stworzyć odpowiednie przepisy.

Leczenie za granicą jeszcze nie teraz
(Krystian Maj/Reporter)

Od nowego roku nie będzie jeszcze przepisów umożliwiających Polakom łatwiejsze leczenie za granicą. Według wcześniejszych zapowiedzi, takie przepisy miały obowiązywać od stycznia.

Na zdjęciu szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz

Dyrektywa transgraniczna umożliwiająca leczenie w krajach Unii weszła w życie 25 października ale musimy czekać na jej wdrożenie.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz mówi, że projekt ustawy jest opracowany przez resort i jest teraz w ministerstwie spraw zagranicznych.

- _ Ta dyrektywa jest bardzo trudna. Są tam liczne problemy, które mogą spotkać płatnika publicznego. Zresztą nie tylko w Polsce, bo kilka innych krajów też jeszcze nie wprowadziło tej dyrektywy. Chodzi o to, żeby zabezpieczyć płatnika publicznego w takim sposób, aby wszyscy ci, których nie stać na wyjazd za granicę, mogli być bezpiecznie leczeni w kraju _ - mówi minister zdrowia.

- _ Jednocześnie musimy wprowadzić prawo europejskie, które pozwali tym, którzy chcą, by mogli leczyć się poza granicami naszego kraju.Minister dodaje, że trudno powiedzieć, kiedy przepisy wejdą w życie _ - uważa Arłukowicz.

Minister dodaje, że trudno powiedzieć, kiedy przepisy wejdą w życie.

- _ Musimy doprecyzować przepisy: kiedy, na jakich warunkach i z jakiej pomocy możemy skorzystać. Ustawa wyszła z resortu, w tej chwili jest dyskutowana z MSZ, potem pozostają komitet stały, rząd i parlament _- mówi.

Eksperci w ochronie zdrowia podkreślają, że brak przystosowania dyrektywy jest ze szkodą dla pacjentów i placówek medycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
NFZ nie da więcej pieniędzy w 2014 roku, ale... - Szpitale, które realizowały więcej świadczeń specjalistycznych mogły liczyć na zwiększenie wysokości kontraktu. Z kolei tym, do których pracy były zastrzeżenia, wartość umów ograniczano - informuje szefowa NFZ.
NFZ miał pieniądze, ale nie przeznaczył ich na leczenie W zeszłym roku nie spożytkowano ponad 400 mln zł na leczenie i niemal 2 miliardów na refundację leków - wynika z raportu NIK.
Zagłosowali ws. aneksowania umów z NFZ Chodzi między innymi o Umożliwienie NFZ aneksowania umów ze świadczeniodawcami na 2014 rok, bez konieczności przeprowadzania nowych konkursów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)