Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
służba zdrowia
27.01.2011 15:13

Lekarze chcą rozmów. Graś nie widzi potrzeby

Rzecznik rządu twierdzi, że debata nad pakietem zdrowotnym trwa w parlamencie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*_ - Naczelna Rada Lekarska wystąpiła do premiera Donalda Tuska z prośbą o spotkanie w sprawie niepokojącej sytuacji w ochronie zdrowia _ - poinformował **prezes NRL Maciej Hamankiewicz. *

Podkreślił, że do NRL napływa coraz więcej sygnałów o nieprawidłowościach w systemie ochrony zdrowia. Dotyczą one m.in. rządowego pakietu ustaw zdrowotnych, nad którym pracuje Sejm. Rada sprzeciwia się przede wszystkim likwidacji Lekarskiego Egzaminu Państwowego i stażu, które przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że pakiet ustaw zdrowotnych jest obecnie na etapie prac sejmowych, dlatego - jak podkreślił - to parlament jest miejscem, gdzie powinna toczyć się debata nad ich ostatecznym kształtem.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/t127713.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;chce;reformowac;sluzbe;zdrowia,70,0,749126.html) PO chce reformować służbę zdrowia

Graś przypomniał, że prace w parlamencie były poprzedzone wielomiesięcznymi konsultacjami; odbyło się także wysłuchanie publiczne._ - Środowiska lekarskie są w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia, gdzie mogą prezentować swoje opinie i postulaty _ - powiedział rzecznik rządu.

Hamankiewicz podkreślił także, że zastrzeżenia samorządu lekarskiego wzbudza również przebieg kontraktowania świadczeń na 2011 r. _ - W niektórych przypadkach okazało się, że kontrakty z NFZ otrzymały jednostki nieposiadające odpowiedniego sprzętu i personelu, a te, które spełniały te wymogi, pozostały bez umów _ - powiedział prezes NRL.

_ - Mamy wrażenie, że sygnały strony społecznej nie docierają do pana premiera. Dlatego prosimy o spotkanie, by móc przedstawić nasze stanowisko _ - dodał.

NRL w stanowisku z października ubiegłego roku opowiedziała się za zachowaniem stażu podyplomowego jako _ niezbędnego uzupełnienia wiedzy i umiejętności praktycznych _, a także Lekarskiego Egzaminu Państwowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego.

Zastrzeżenia Rady budzą plany skrócenia czasu studiów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym, co w ocenie NRL może doprowadzić do obniżenia poziomu wykształcenia lekarzy i lekarzy dentystów, a w konsekwencji do zagrożenia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.

Obecnie medycy otrzymują prawo wykonywania zawodu po zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego i zaliczeniu stażu podyplomowego. Stażysta przez 12-13 miesięcy pracuje pod nadzorem innego lekarza, zanim uzyska samodzielność zawodową.

Według Ministerstwa Zdrowia doświadczenie ostatnich lat oraz liczne opinie środowisk medycznych wskazują, że LEP i LDEP, przeprowadzane w formie testowej, nie sprawdzają aspektu praktycznego przygotowania lekarzy do wykonywania zawodu, wykorzystując głównie wiedzę teoretyczną.

Z kolei - jak podkreśla MZ - staż medyczny powinny zastąpić zajęcia praktyczne, prowadzone podczas ostatnich lat studiów. Dlatego w ustawie zaproponowano zmianę systemu kształcenia lekarzy i dentystów.

Zdaniem resortu zdrowia likwidacja stażu podyplomowego spowoduje szybsze wejście lekarzy i dentystów do systemu opieki zdrowotnej i zwiększy dostęp do świadczeń medycznych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t85644.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;nie;da;lekarzom;podwyzek;bo;oszczedza,105,0,741225.html) Tusk nie da lekarzom podwyżek. Bo oszczędza Nie ma szans na podniesienie stawki za świadczenia w 2011 r. Lekarze wciąż zastanawiają się, co zrobić.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t89632.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zle;wiesci;dla;pacjentow;pusto;w;kasie;nfz,106,0,738666.html) Złe wieści dla pacjentów. Pusto w kasie NFZ Kryzys gospodarczy odcisnął swoje piętno na finansach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Tagi: służba zdrowia, lekarze, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz