Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
refundacja leków
21.10.2011 18:00

Lekarze muszą sprawdzać czy pacjenci są ubezpieczeni

Wypisujący recepty mają obowiązek sprawdzać, czy pacjent ma dokument potwierdzający prawo do refundacji leków. Za błędy będą kary.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fstop123/iStockphoto)

Wypisujący recepty mają obowiązek sprawdzać, czy pacjent ma dokument potwierdzający prawo do refundacji leków - podkreśla resort zdrowia. Lekarze obawiają się, że przepisy nowej ustawy refundacyjnej sprawią, że będą częściej karani za błędy w wypisywaniu recept.

Zdaniem konwentu prezesów Okręgowych Izb Lekarskich przepisy ustawy refundacyjnej, które wejdą w życie 1 stycznia, sprawią, że lekarze będą częściej karani finansowo za błędy w wypisywaniu recept. Chodzi także o przypadki, w których powstawały one z powodu celowego lub nieświadomego działania pacjenta. Lekarze grożą, że od nowego roku nie będą wypisywali recept na leki refundowane.

W piątek stanowisko w tej kwestii miała zająć Naczelna Rada Lekarska. Sprawa ta została jednak przełożona.

MZ w komunikacie, który otrzymała, podkreśla, że obowiązek weryfikacji uprawnień pacjentów wynika z przepisów zawartych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Resort zaznacza jednocześnie, że nie chodzi o kontrolę faktycznego stanu ubezpieczenia czy uprawnień pacjenta, lecz dokumentu potwierdzającego uprawnienia.

Pacjent jest zobowiązany do przedstawienia takiego dokumentu, w przeciwnym razie ponosi 100-proc. odpłatność za świadczenie. Prawo do wystawiania recept refundowanych mają lekarze, którzy zawarli kontrakt bezpośrednio z NFZ lub są zatrudnieni w placówkach, które taki kontrakt podpisały.

_ W ustawie refundacyjnej wprowadzono, jedynie w enumeratywnie wskazanych w ustawie przypadkach, obowiązek zwrotu przez lekarza równowartości kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami _ - podkreśla MZ. Chodzi o wypisanie recepty nieuzasadnionej względami medycznymi albo niezgodnej z uprawnieniami pacjenta, niezgodnej z listą leków refundowanych lub w przypadku wypisania recepty w miejscu niewymienionym w umowie. _ Wszystkie te okoliczności powstają w wyniku zaniechania działań, do których zobowiązują przepisy prawa, albo świadomego działania wbrew przepisom _ - dodaje resort zdrowia.

MZ podkreśla, że zgodnie z ustawą refundacyjną, lekarze nie mają obowiązku zwracać kwoty refundacji, jeśli recepta albo dokument poświadczający prawo do świadczenia został sfałszowany przez pacjenta albo osobę trzecią. Według resortu, przepisy zawarte w ustawie refundacyjnej zostały wprowadzone na wniosek i w porozumieniu z Naczelną Radę Lekarską.

O sytuacji w służbie zdrowia czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t125118.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lekarze;alarmuja;gorszy;dostep;do;lekow,24,0,810264.html) Lekarze alarmują: Gorszy dostęp do leków Zapisy rządowej ustawy o refundacji leków mogą doprowadzić do ograniczenia dostępu pacjentów do niektórych leków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t86060.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tansze;leki;dzieki;internetowi;i;promocjom,193,0,832193.html) Tańsze leki? Dzięki internetowi i promocjom Zamienniki oraz promocje w sieci pozwalają zaoszczędzić nawet 30 procent wydatków na medykamenty.
Tagi: refundacja leków, leki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz