Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lepiej z handlem i przemysłem

0
Podziel się:

Nastroje przedsiębiorców poprawiły się w stosunku do stycznia.

Lepiej z handlem i przemysłem
(Kadmy/Dreamstime)

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w lutym jest oceniany pozytywnie, lepiej niż w styczniu i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - wynika z lutowego badania GUS.

_ W lutym wskaźnik koniunktury wynosi 3 (w styczniu 0). Poprawę sygnalizuje 20 proc. badanych przedsiębiorstw, natomiast pogorszenie 17 proc. (przed miesiącem odpowiednio po 18 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie _ - wynika z badania.

Z kolei w handlu detalicznym ukształtował się w lutym 2010 roku na poziomie -3 pkt, czyli wzrósł o 2 pkt wobec poprzedniego miesiąca.

GUS podaje, że utrzymują się negatywne oceny bieżącego portfela zamówień.

_ Krajowy portfel zamówień jest ograniczany w większym stopniu niż zagraniczny. W konsekwencji utrzymują się nadal pesymistyczne oceny bieżącej produkcji. Odpowiednie prognozy są pozytywne, bardziej korzystne od formułowanych w styczniu _ - napisano.

_ Mimo iż należności od kontrahentów są ściągane terminowo, przedsiębiorcy sygnalizują większe niż przed miesiącem trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są nieco mniej pesymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu _ - dodano.

Według GUS w przedsiębiorstwach utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych.

_ W najbliższych miesiącach należy oczekiwać nieco mniej znaczących zwolnień pracowników niż przewidywano w styczniu _ - napisano.

_ Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie wzrosnąć, choć w stopniu mniejszym niż przewidywano w styczniu _ - dodano.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)