Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lepsze relacje Moskwy z Zachodem przyciągają inwestorów

0
Podziel się:

Szanse na poprawę relacji Rosji z Zachodem sprawiają, że inwestorzy zainteresowali się rosyjskimi aktywami. Agencja Standard & Poor's rozważy zmianę ratingu kraju, jeśli Rosja wyjdzie z izolacji - piszą w środę rosyjskie media powołując się na Bloomberga.

Lepsze relacje Moskwy z Zachodem przyciągają inwestorów
(PAP/EPA)

Swedbank Robur ze Sztokholmu kupił udziały w rosyjskich firmach państwowych, a firma NN Investment Partners z Hagi poinformowała, że odkąd po szczycie G20 pojawiły się widoki na wyraźną poprawę stosunków Moskwy z Zachodem rozważa inwestycje w rosyjskie akcje - podają media w Rosji.

We wtorek na całym świecie poprawiły się notowania zarówno rosyjskich akcji, jak i obligacji, ponieważ - jak wyjaśnia Bloomberg - na rynku pojawiły się spekulacje, że gdyby Rosja stała się partnerem USA w walce z terroryzmem, to złagodzone zostaną sankcje, jakie Zachód nałożył na Moskwę po aneksji Krymu i zaangażowaniu Rosjan w konflikt na wschodzie Ukrainy.

- Polityczne ryzyko, jakie było wliczane w cenę rosyjskich aktywów zaczyna znikać. Cudzoziemcy, którzy nie mieli dużych inwestycji w Rosji kupują teraz w panice akcje rosyjskich spółek o bardzo wysokiej renomie (blue chipów)
- mówi menedżer Swedbank Robur Elena Loven.

We wtorek agencja ratingowa Standard & Poor's poinformowała, że jeśli Rosji uda się wyjść z izolacji i sankcje gospodarcze, które ciążą na jej gospodarce zostaną zniesione, to agencja rozważy podniesienie ratingu rosyjskiego długu.

- Bardzo prawdopodobne staje się to, że relacje (Władimira) Putina z Zachodem poprawią się ze względów pragmatycznych i wtedy odbije się to na cenach (rosyjskich) aktywów - prognozuje ekspert od wschodzących rynków w moskiewskiej firmie NN Investment Partners Maarten-Jan Bakkum.

W środę - przez trzeci dzień z rzędu - rosły notowania rubla, mimo niskich cen ropy, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy mocno nadwerężyły gospodarkę i finanse Rosji.

- Rynek przewiduje, że jeśli dojdzie do porozumienia Rosji z Zachodem w sprawie Ukrainy oraz Syrii, to sankcje będą złagodzone lub całkowicie zniesione - mówi menedżer firmy Kapital Asset Management LLC Wadim Bit-Awragim. I dodaje: Ponieważ sytuacja rosyjskiej gospodarki jest dość mizerna a ceny ropy spadają, Putin zdał sobie sprawę, że najlepsze co może zrobić, do skończyć z eskalacją napięć i poprawić relacje z Zachodem.

- Za ważny sygnał woli zbliżenia stanowisk uznano deklaracje Putina dotyczące restrukturyzacji wartego 3 mld dol. ukraińskiego długu, co stanowi zwrot o 180 stopni w stosunku do dotychczasowego stanowiska Rosji - podkreśla Bloomberg.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)