Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Lex Szyszko po poprawkach w Senacie. Ustawa wraca do Sejmu

5
Podziel się:

Senat w czwartek zaproponował poprawki do poselskiej noweli ustawy o ochronie przyrody. Zaproponował m.in. wydłużenie z 14 do 21 dni czasu, który przedstawiciel gminy będzie miał na oględziny działki, po zgłoszeniu dot. chęci wycinki drzew.

Lex Szyszko po poprawkach w Senacie. Ustawa wraca do Sejmu
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Uchwałę wraz z poprawkami poparło 60 senatorów, jeden był przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi ponownie pod obrady Sejmu.

Senatorowie w czwartek poparli kilka poprawek do nowelizacji. Jedna z nich wydłuża termin, w jakim urzędnik gminny miałby dokonać oględzin działki po zgłoszeniu chęci wycinki przez właściciela nieruchomości.

Zgodnie z propozycją Senatu ten termin ma wynosić 21 dni, a nie 14, jak jest w nowelizacji. Po dokonaniu oględzin gmina będzie miała kolejne 14 dni na wyrażenie ewentualnego sprzeciwu wobec wycinki. Brak sprzeciwu oznaczać ma tzw. milczącą zgodę na przeprowadzenie wycinki.

Przewodniczący senackiej komisji środowiska senator Zdzisław Pupa (PiS) wyjaśnił, że kolejna poprawka, która zyskała akceptację senatorów, zmienia wymiary drzewa, które będzie można usunąć bez zezwolenia.

Zgodnie z tą propozycją nie trzeba będzie uzyskiwać zezwolenia na wycięcie topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, jeśli obwód ich pnia na wysokości 5 cm nie będzie przekraczał 80 cm.

W przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistego ten obwód nie będzie mógł przekraczać 65 cm, a w przypadku pozostałych gatunków drzew - 50 cm.

Nowelizacja tzw. Lex Szyszko w Sejmie została przegłosowana na początku kwietnia. W założeniu miała ona ukrócić niekontrolowaną wycinkę drzew, która rozpoczęła się w Polsce wraz z początkiem obowiązywania ustawy od początku 2017 roku. O tym, co znalazło się w nowelizacji pisaliśmy w środę w money.pl.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
wacek
7 lat temu
POLACY TO MĄDRY NARÓD I NIECH SAMI DECYDUJĄ CO MA ROSNĄĆ NA ICH DZIAŁCE,JAK PISAŁA TOTALNA OPOZYCJA POLACY MIELI WYCINAĆ WSZYSTKIE DRZEWA .TO NIECH POKARZĄ DZIAŁKĘ PRYWATNĄ BEZ DRZEW JEŻELI KTOŚ MA DZIECI TO NIECH WYCINA U SIEBIE NP.WIERZBĘ I SADZI NP. CZEREŚNIĘ BO TO JEST JEGO WŁASNOŚĆ NIE CHCEMY ZGODY POLITYKÓW NA NWSZĄ WOLĘ
.-///-
7 lat temu
Nic nie zmieniać !!!
hepa
7 lat temu
To ludzie ktorzy w zyciu nie widzieli drzewa mogli ustalic ze nalezy mierzyc obwod na wysokosci 5 cm, kto potrafi to odpowiedzialnie zmierzyc. Wiekszosc drzew na wysokosci 5 cm ma pien i korzenie nieregularne, poza tym w okol drzewa nie jest zwykle wybetonowany jakis poziom zero ale nierownosci, od czego oni chca mierzyc te 5 cm. Nowe pole do naduzyc albo chodzi o osmieszenie ustawy.
joanna
7 lat temu
Ciekawe, że ustawa przeszła tak gładko i szybko. Łącznie z podpisem prezydenta. Czyżby komuś tak bardzo i bez konsultacji była potrzebna?
nick
7 lat temu
kryminogenna zmiana, kwestia łapówki i o to biega !