Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Libia: dwóch Amerykanów zatrzymanych

0
Podziel się

Zostali oni aresztowani na terenie kampusu Uniwersytetu Bengazi.

Libia: dwóch Amerykanów zatrzymanych
(Polaris/East News)
bEhnnHTV

Libijczycy zatrzymali dziś w Bengazi dwóch obywateli Stanów Zjednoczonych - poinformowała lokalna służba bezpieczeństwa. Amerykanie mają być przetrzymywani na terenie koszar, a ich tożsamość pozostaje na razie nieznana.

Z nieoficjalnych informacji agencji Reutera wynika, że zatrzymani to koszykarze, którzy przebywali na terenie kampusu Uniwersytetu Bengazi.

_ - Zostali aresztowani przez straż uniwersytecką, a następnie przetransportowani przez siły specjalne na teren miejscowych koszar _ - powiedział anonimowy rozmówca agencji.

bEhnnHTX

Amerykańska ambasada w Libii nie skomentowała na razie doniesień o zatrzymaniu dwóch osób. Wiadomo jedynie, że sprawie przygląda się Departament Stanu.

Tymczasem na zachodzie kraju odnaleziono w czwartek dwa ciała z ranami postrzałowymi - obywatela Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. Zwłoki wykryto niedaleko miasta Zuwara, około 60 km od Trypolisu. W tamtym rejonie znajduje się rafineria i gazociąg, których współwłaścicielem jest włoski koncern ENI.

W zeszłym tygodniu władze libijskie zwolniły czterech amerykańskich wojskowych zatrzymanych na zachód od stolicy. Okoliczności incydentu pozostają niejasne. Według dziennika _ New York Times _ Amerykanie zostali zatrzymani na szosie niedaleko miasta Sabrata, w którym znajdują się rzymskie ruiny często odwiedzane przez turystów.

Amerykanie podróżowali dwoma samochodami terenowymi i zostali zatrzymani na posterunku kontrolnym. Mieli być uzbrojeni i mieć przy sobie aparaturę służącą do łączności.

bEhnnHUd

Stosunki między USA i Libią pozostają napięte. Personel ambasady i dyplomaci USA nie mogą swobodnie przemieszczać się na terytorium Libii.

Stosunki te pogorszyły się po tym, gdy we wrześniu 2012 roku w ataku na konsulat amerykański w Bengazi zginął ambasador USA Christopher Stevens i trzech innych Amerykanów. Atak wywołał polityczną burzę w Waszyngtonie.

Napięcie wzrosło dodatkowo po uprowadzeniu w październiku ub.r. przez amerykańskie służby specjalne z Trypolisu Abu Anasa al-Libiego, podejrzewanego o udział w zamachach bombowych na ambasady USA w Kenii i Tanzanii w roku 1998. W końcu listopada zastrzelony został w Bengazi amerykański wykładowca zatrudniony w jednej ze szkół.

Czytaj więcej w Money.pl

bEhnnHUe
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/238/m75758.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/usa;10;mln;dolarow;za;informacje;o;sprawcach;ataku;na;konsulat;w;libii,1,0,1422337.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Amerykanie oferują 10 mln dolarów za donos
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/23/m285207.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stosunki;libii;z;usa;ujecie;al-libiego;nic;nie;zmieni,196,0,1397188.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Amerykanie pomogli przy naszej rewolucji"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/99/m215395.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/libia;bedzie;wyjasniac;akcje;wojskowa;usa,225,0,1395937.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Libia będzie wyjaśniać akcję wojskową USA
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/111/m262255.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/joe;biden;i;john;kerry;oddali;czesc;poleglym;dyplomatom,112,0,1299312.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Znali ryzyko, ale powiedzieli "wyślijcie mnie"
bEhnnHUy
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)