Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tak będzie wyglądała likwidacja NFZ. Premier dostała plan

50
Podziel się:

Minister zdrowia ma już gotowy projekt ustawy likwidującej Narodowy Fundusz Zdrowia. Trafi on teraz do konsultacji i prac rządowych - poinformowała premier Beata Szydło, po spotkaniu z ministrem resortu zdrowia Konstantym Radziwiłłem.

Tak będzie wyglądała likwidacja NFZ. Premier dostała plan
(East News/Bartosz Krupa)

aktualizacja 13:49

Szefowa rządu przekazała, że jest on na wstępnym etapie prac. - Projekt jest - można powiedzieć - w pierwszym czytaniu. Musimy przyjąć go na prezydium rządu, porozmawiać z panem ministrem (Konstantym) Radziwiłłem, jeżeli zostanie zaakceptowany, to w najbliższym czasie zostanie skierowany do konsultacji i do prac rządowych i parlamentarnych - zapowiedziała.

Minister Radziwiłł zapowiadał wcześniej, że NFZ zostanie zastąpiony państwowym funduszem celowym, będącym "gwarantowaną zakładką w budżecie państwa".

Jak mówił, środkami na ochronę zdrowia administrować będzie na poziomie centralnym minister zdrowia, a na poziomie regionalnym - agendy przy wojewodach. Więcej czytaj tutaj.

Co minister przedstawił premier?

Radziwiłł wyjaśnił, że w związku z likwidacją NFZ zostanie utworzony Państwowy Fundusz Celowy, "który będzie zawiadywał pieniędzmi dotyczącymi zdrowia". Wskazał, że środki te będą pochodziły "przede wszystkim z podatków". "Zwracam uwagę, że składka (zdrowotna) jest odliczana prawie w całości od podatku, więc ten mechanizm dla obywatela w zasadzie będzie niedostrzegalny" - powiedział. Zaznaczył, że projekt ustawy regulującej tę kwestię "ma charakter roboczy"; zapewnił, że niedługo zostanie on zaprezentowany. Dodał, że w tym projekcie znalazła się również propozycja systematycznego podwyższania nakładów na służbę zdrowia.

Jak powiedział, dobiegają końca prace nad ustawą wprowadzająca narodową służbę zdrowia. Wyjaśnił, że nowe regulacje wprowadzą powszechny dostęp wszystkich obywateli i legalnych rezydentów do opieki zdrowotnej. Zaznaczył, że w związku ze zmianą struktury organizacyjnej płatnika zniknie Narodowy Fundusz Zdrowia.

Nowa sieć szpitali

Premier przypomniała, że projektem dotyczący sieci szpitali zajmie się jeszcze w czwartek Komitet Stały Rady Ministrów. - Jeżeli komitet stały przyjmie ten projekt, to na najbliższym posiedzeniu rządu we wtorek będzie on omówiony przez rząd - wskazała.

- Reforma służby zdrowia, przygotowana przez ministra Radziwiłła, jest kompleksowa. Ma przygotowane wszystkie podstawy, które muszą zostać wdrożone, by mogła funkcjonować - powiedziała szefowa rządu. Dodała, że najważniejsza teraz jest ustawa o sieci szpitali, następnie o podstawowej opiece zdrowotnej oraz - jeszcze w tym roku - likwidacja NFZ.

Jak poinformował Radziwiłł, w związku z siecią szpitali "wiele samorządów już zaczyna myśleć o różnego rodzaju rozwiązaniach polegających na konsolidacji albo tworzeniu nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, czyli zupełnie publicznych szpitali, które muszą być podstawą zabezpieczenia szpitalnego polskich obywateli, polskich pacjentów". Minister mówił też, że w minionym roku weszła w życie tzw. ustawa o dekomercjalizacji szpitali, która gwarantuje zachowanie ich publicznego charakteru.

W ramach przeglądu resortów premier spotkała się z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską i ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem.

kraj
zdrowie
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(50)
Jolanta -roln...
5 lata temu
ja jestem duzo starsza od tego radzi............ i powiem tak . Nic gorszego oni juz zrobic nie potrafią.To było już za moich czasow a skoro było takie dobre to po co zmieniali. Oni teraz pryz wojewodach stworza agendy swoich miesiewiczow i misiewiczki i dalej to samo a zapewne gorsze i przez niedoukow prowadzone.Nic dla nas lepszego nie bedzie .PiS rzadzi prawie 2 lata i co z tego? ano tyle ze jak czekałam do kardiologa 5 miesiecy tak teraz mam wizyte w wrzesniu 2017(od styx=cznia)2017 r w wiec czy lepiej czy gorzej??? Dobra zmiana nie radzi sobie z niczym -to tak jak z tym wojskiem- wojsko w kamasze ale za tego brod........macie...................nawet nie bedzie kamaszy-bo zolnierze kto ma olej w glowie spie..........gdzie pieprz rosnie.ZATEM PROPONUJE ABY CAŁA KWOTE Z NAKLADOW NA WOJSKO PRZEZNACZYC NA LECZNICTWO A TEGO .......................POGONIC NA UR.....
balbina
5 lata temu
To dawna minister zdrowia....MACHERA jak o nie mówila psi....psiółka przehandlowala szpitale za stanowiska,tym by sie mozna wreszcie zajac,a nie tylko ODKRECANIEM jej "prywatyzacji"Gorzej to juz byc nie może....wiec czekamy na LEPIEJ !!!
bnick
5 lata temu
Oby się nie okazało, że w następnej kolejności likwidowane będą szpitale, którym na przykład nie wypłaca się nadwykonań, a przecież muszą przyjmować pacjentów, nawet, jak wypracowały kontrakty. Jest wiele takich, które wiecznie borykaja się z problemami finansowymi, brakiem systemu motywacyjnego, brakiem funduszu socjalnego, frustracją personelu zwiazana z ciągłym podwyższaniem wymagań, lawinowym wzrostem papierów do wypełniania, połączonych ze stałym zmniejszaniem się ilości zatrudnionych.Nie widać natomiast zmniejszania się ilości hospitalizowanych, ciekawe, czy ministerstwo ma tego świadomość?
lusi
5 lata temu
jaki to ma sens ,likwiduja NFZ a w to miejsce Fundusz Celowy?
Agnieszka pie...
5 lata temu
Szanowny Panie Ministrze jako pielęgniarka i pacjentka popieram likwidację NFZ. Proszę wesprzeć nas pielęgniarki rodzinne w walce z Panami Lekarzami którym kasa z NFZ odebrała serce i rozum. Uważam, że w naszej branży humanitarne podejście do pacjenta zabrały kontrakty, kasa, procedury. Chory człowiek jest obecnie ofiarą stawki kapitacyjnej i woli lekarza. To smutne. Pozdrawiam serdecznie.
...
Następna strona