Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Likwidacja Funduszu Kościelnego. Duchowni ostro krytykują

0
Podziel się:

Kościół proponuje jeden procent, a rząd 0,3 procent odpisu podatku. Biskupi liczą na kompromis.

Likwidacja Funduszu Kościelnego. Duchowni ostro krytykują
(Reporter)

- _ Nie do przyjęcia .** ** Proponowany przez rząd odpis podatkowy 0,3 proc. na rzecz Kościoła jest za niski, strona kościelna proponuje, by wynosił on 1 proc. _ - powiedział sekretarz generalny Episkopatu Polski biskup Wojciech Polak.

Jak dodał, ma nadzieję, iż podczas negocjacji strona kościelna i rządowa spotkają się _ w połowie drogi _. Sekretarz Episkopatu powiedział, że rozmowy z przedstawicielami rządu dotyczyły przede wszystkim wysokości odpisu od podatku dochodowego na rzecz Kościoła katolickiego i sposobu przekazywania tych pieniędzy na wsparcie działań prospołecznych instytucji kościelnych.

_ - Ta nowa formuła może stać się sposobem rekompensaty za zabrane dobra. Jednocześnie nie będzie obciążała dodatkowo podatnika i da mu możliwość zdecydowania o przeznaczeniu części płaconego przez niego podatku. Pozyskane w ten sposób środki służyłyby różnym celom społecznym realizowanym przez Kościół. Część tych środków nadal byłaby przeznaczona na ubezpieczenie społecznych niektórych duchownych, przede wszystkim misjonarzy i zakonów klauzurowych _ - podkreślił biskup Polak.

Przypomniał, że Konferencja Episkopatu Polski od wielu lat sygnalizowała, także w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, konieczność podjęcia rozmów nad przekształcaniem Funduszu Kościelnego, dostrzegając jego archaiczność i mając na względzie jego korzenie.

Jak powiedział, powstanie Funduszu wiąże się z ustawą z 1950 roku, tzw. ustawą o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki i poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego. _ - I na mocy tej ustawy państwo zadeklarowało pewną rekompensatę na rzecz Kościoła z tych zabranych dóbr, które pozostają własnością przejętą przez państwo _ - podkreślił sekretarz Episkopatu. Dodał, że do roku 1989 Fundusz był wykorzystywany przeciw Kościołowi, na działalność wyraźnie antykościelną.

Natomiast po roku 1989 - jak zaznaczył biskup Polak - z Funduszu wspierane były działania Kościoła, związane np. z edukacją, dobroczynnością czy troską o zabytki. Biskup dodał, że przez ostatnie dwa lata, tj. od 2009 roku, środki z Funduszu były przeznaczane jedynie na dofinansowywanie pewnej części ubezpieczenia duchownych, nie tylko Kościoła katolickiego, ale wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych.

Bp Polak powiedział, że kiedy obecny rząd 15 marca podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu wyszedł z projektem nowej ustawy, strona kościelna podjęła przed wszystkim temat samego trybu postępowania, by było ono zgodne z prawem. - _ I prace w tym zakresie już trwają _ - podkreślił.

Pytany przez dziennikarzy, co zrobi Episkopat, jeśli strona rządowa będzie obstawała przy swojej propozycji, bp Polak odpowiedział, że jest ona nie do przyjęcia, gdyż wysokość odpisu _ nie jest proporcjonalna do strat poniesionych przez Kościół _. Dodał, że ma nadzieję, iż strona rządowa to zrozumie i będzie porozumienie w tej kwestii.

Pojutrze planowane jest kolejne spotkanie zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego. Rozmowy mają dotyczyć rządowej propozycji ws. likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Te miałyby samodzielnie płacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych.

Ksiądz profesor Dariusz Walencik podkreślił, że strona rządowa podjęła jedynie kwestię dofinansowania Kościoła i likwidacji Funduszu Kościelnego. Tymczasem Kościół katolicki domaga się kompleksowych zmian przepisów, których większość powstała w okresie PRL.

- _ Powinniśmy przejrzeć całe dotychczasowe ustawodawstwo prawno - wyznaniowe w Polsce i spróbować uporządkować ten gąszcz wzajemnie wykluczających się przepisów prawnych _ - powiedział ksiądz profesor.

Strona kościelna wskazuje, że zgodziłaby się na likwidację etatów w niektórych duszpasterstwach. Chodzi między innymi o policję czy straż graniczną, gdzie osoby wierzące pełnią służbę w określonych godzinach i mają dostęp do duszpasterzy w parafiach.

W przypadku duszpasterzy w zamkniętych instytucjach jak wojsko i więzienia Kościół podtrzymuje, że powinni być utrzymywani przez państwo. Tłumaczy to wymogami konstytucyjnej wolności do wyznania religijnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Kłócą się o Kościół. Wciąż idzie o finanse - Niestety, do roku 1989 fundusz kościelny wykorzystywany był głównie do walki z Kościołem - przekonują księża.
Tak Polacy oceniają Kościół katolicki Krytycznie o Kościele jako instytucji społecznej mówią na ogół osoby niepraktykujące.
Finansowanie Kościoła z podatków? Tak chce rząd Ministerstwo oszacowało kwotę jaką obywatele będą mogli przekazywać na rzecz kościołów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)