Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Likwidacja szkół - przez niż demograficzny

0
Podziel się:

Według minister edukacji Katarzyny Hall likwidacja szkół jest czasami efektem braku przemyślanej strategii zarządzania oświatą lokalną przez samorządy.

Likwidacja szkół - przez niż demograficzny
(kprm.gov.pl)

Minister edukacji Katarzyna Hall mówiła w Sejmie, że postępująca likwidacja szkół jest efektem kłopotów finansowych samorządów i niżu demograficznego. Rząd przedstawia w Sejmie informację na na temat nasilającego się procesu likwidacji szkół przez samorządy.

Domagała się tego opozycja. Wcześniej problemem tym zajmowała się Rada Ministrów. Z badań wynika, że w ciągu ostatnich 5 lat liczba uczniów szkół podstawowych zmniejszyła się o 10 procent, a w gimnazjach o prawie 24 procent.

Katarzyna Hall mówiła, że samorządy powinny dbać o racjonalną politykę oświatową. Zwróciła uwagę, że w niektórych małych miejscowościach nie dochodzi do zamykania szkół, gdyż w ich budynkach są organizowane inne wydarzenia, ważne dla społeczności lokalnej. Zdaniem minister Hall, likwidacja placówek jest czasem efektem braku przemyślanej strategii zarządzania oświatą lokalną.

Minister edukacji dodała, że jej resort przygotował kilka rozwiązań, które mogą ograniczyć proces likwidacji szkół. Niektóre z nich dają samorządom możliwość przekazywania tych placówek innym podmiotom bez konieczności ich likwidacji.

Katarzyna Hall przekonywała też, że obniżenie wieku obowiązku szkolnego również ograniczy proces likwidacji szkół. Zwróciła uwagę, że likwidacja szkół jest zależna od cyklu wyborczego i w latach, kiedy odbywają się wybory, samorządy rzadziej decydują się na likwidację szkół.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t113020.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nauczycieli;czekaja;redukcje;drastyczne,56,0,785464.html) Nauczycieli czekają redukcje. Drastyczne Coraz mniejsze wpływy z podatków zmuszają samorządy do cięcia etatów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/t87572.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/protesty;w;lubuskiem;zablokowali;drogi,120,0,784760.html) Protesty w Lubuskiem. Zablokowali drogi W Krośnie Odrzańskim mieszkańcy protestowali przeciwko zamykaniu szkół.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t84895.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/radni;pis;z;lodzi;wykluczeni;z;partii,173,0,784045.html) Radni PiS z Łodzi wykluczeni z partii To reakcja centrali na głosowanie radnych PiS za uchwałami o likwidacji szkół.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)