Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Litwa nie chce budować atomówki z Białorusią

0
Podziel się:

Grybauskaite: Będziemy budować własną siłownię. Wilno planuje ją z Łotwą, Estonią i Polską.

Litwa nie chce budować atomówki z Białorusią
(photo-service.europarl.europa.eu)
bFesnoOJ

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite odrzuciła propozycję białoruskiego szefa państwa Alaksandra Łukaszenki, by oba kraje wspólnie zbudowały elektrownię nuklearną.

_ - Litewska prezydent sądzi, że nie ma zapotrzebowania na tego rodzaju regionalną elektrownię atomową _ - powiedział rzecznik prezydent Litwy Linas Balsys.

**Białoruska elektrownia ma mieć dwa bloki produkcji rosyjskiej o mocy 1000 MW każdy. Pierwszy ma ruszyć w 2016 roku, a drugi - w 2018.
Prezydent Białorusi złożył taką propozycję na spotkaniu z Dalią Grybauskaite w środę w Mińsku. Powtórzył ją w wywiadzie dla wydania ukazującego się w języku rosyjskim litewskiego dziennika _ Litowskij Kurier _. _ Budujmy razem. Dlaczego Litwa nie miałaby się przyłączyć do projektu _ - powiedział Łukaszenka.

bFesnoOL

_ - Litwa może zbudować własną elektrownią nuklearną i państwa sąsiednie mogą też to zrobić _ - powiedział rzecznik Grybauskaite.

Litwa chce zbudować taką elektrownię, by zastąpić elektrownię w Ignalinie zamkniętą w roku 2009 zgodnie z umową z Unią Europejską.

Wilno, jak pisze agencja AFP, omawia ten projekt z sąsiadami z krajów bałtyckich - Łotwą i Estonią, a także z Polską.

Białoruś planuje budowę siłowni atomowej zaledwie 23 km od granicy litewsko-białoruskiej i 40 km od Wilna, co niepokoi Litwinów.

bFesnoOR

_ Dobrzy sąsiedzi nie budują niebezpiecznych obiektów w pobliżu granicy _ - powiedział minister spraw zagranicznych Litwy Audronius Ażubalis w litewskim radiu.

Czytaj w Money.pl Notowania opóźnione o 15 minut

bFesnoPm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)