Notowania

litwa
02.08.2008 07:20

Litwa poprze Nord Stream

Za wycofanie sprzeciwu Litwa chciałaby dostać od władz w Berlinie wsparcie w walce o przedłużenie działania elektrowni w Ignalinie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Litewscy politycy mogą zrezygnować ze sprzeciwu wobec rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Wycofanie sprzeciwu Wilna mogłoby pomóc w przedłużeniu funkcjonowania elektrowni atomowej w Ignalinie lub uzyskaniu dodatkowych dostaw surowców z Rosji.
"Rzeczpospolita" pisze, że w 2009 roku Litwa może odczuć poważne braki energii. Zgodnie z umową, zawartą przed przystąpieniem do Unii Europejskiej, musi bowiem wyłączyć swoją elektrownie atomową w Ignalinie, wybudowaną jeszcze w czasach ZSRR.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Litwa: O elektrowni atomowej zdecyduje referendum ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/litwa;o;elektrowni;atomowej;zdecyduje;referendum,166,0,355238.html )
* [ Elektrownia w Ignalie będzie działać dłużej? ]( http://news.money.pl/artykul/elektrownia;w;ignalie;bedzie;dzialac;dluzej,248,0,318712.html )
* [ Merkel chce dokończenia Gazociągu Północnego ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/merkel;chce;dokonczenia;gazociagu;polnocnego,46,0,273198.html )
* [ Potężny kontrakt na rury dla Gazociągu Północnego ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/potezny;kontrakt;na;rury;dla;gazociagu;polnocnego,45,0,268077.html )
* [ Czytaj newsy Money.pl w kanałach RSS ]( http://www.money.pl/rss/ )

Oznacza to konieczność importowania energii i nawet dwukrotny wzrost jej cen.

Litewski urzędnik państwowy mówi nieoficjalnie "Rzeczpospolitej", że jednym z pomysłów na uniknięcie kryzysu energetycznego może być wycofanie litewskiego sprzeciwu wobec rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream omijającego państwa bałtyckie i Polskę.

W zamian za wycofanie sprzeciwu Litwa chciałaby dostać od władz w Berlinie wsparcie w walce o przedłużenie działania elektrowni w Ignalinie. Z Rosjanami Wilno mogłoby wynegocjować niższe ceny dostaw gazu i mazutu, którymi napędzane są litewskie elektrownie konwencjonalne.

Tagi: litwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz