Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gazowi lobbyści robią co chcą w Brukseli. Przeciwnicy gazociągów bez szans

Firmy z sektora gazowego wydały w ubiegłym roku 100 mln euro na lobbing w instytucjach unijnych w Brukseli - wynika z opublikowanego we worek raportu organizacji Corporate Europe Observatory.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JACEK DOMINSKI/REPORTER)
Przeciwnicy gazu nie mają szans w starciu z gigantami.

Przygnębiające dla naszego kraju wnioski płyną z najnowszego raportu organizacji Starania polskich władz, by przeforsować korzystne dla nas regulacje dotyczące bezpieczeństwa energetycznego skazane są raczej na niepowodzenie. Firmy z sektora gazowego na lobbing w instytucjach unijnych wydały w ubiegłym roku aż 100 mln euro, ich przeciwnicy ponad 33 razy mniej - wynika z badań organizacji Corporate Europe Observatory.

Według dokumentu gazowi lobbyści największych firm (prym najprawdopodobniej wiodą firmy niemieckie i rosyjskie) między listopadem 2014 a sierpniem 2017 r. spotkali się aż ponad 460 razy z wiceszefem KE, komisarzem ds. energetycznych Maroszem Szefczoviczem oraz komisarzem ds. klimatycznych Miguelem Ariasem Canete. To oznacza, że takie spotykania odbywały się średnio trzy razy w tygodniu.

Zobacz także: Polacy niechętnie zmieniają dostawców prądu

Natomiast reprezentujące społeczeństwo grupy i organizacje, które sprzeciwiały się budowie infrastruktury gazowej, wydały zaledwie 3 proc. kwoty wydanej przez sektor gazowy na lobbing.

Z raportu wynika również, że ośmiu na dziesięciu przedstawicieli biznesu, którzy spotykali się z Canete i Szefczoviczem, było związanych z sektorem gazowym.

Corporate Europe Observatory podkreśla, że szacunek dotyczący wydatków lobbystów jest prawdopodobnie zaniżony, bo wiele firm i organizacji lobbujących na rzecz przemysłu gazowego nie informuje o swoich działaniach. Unijny rejestr lobbystów jest nieobowiązkowy, a firmy przekazują do niego dane dobrowolnie.

"Bez prawnie wiążącego i w pełni egzekwowanego rejestru transparentności, który zapewni szczegółowość deklaracji dotyczących wydatków i działalności lobbystów, nie można dokładnie oszacować rzeczywistej siły gazowego lobby" - napisała organizacja.

Sektor gazowy zatrudnia w Brukseli ponad 1000 lobbystów, podczas gdy określane w raporcie jako "grupy interesu publicznego" organizacje, które walczą przeciwko rozwojowi infrastruktury gazowej - około 100 osób.

Corporate Europe Observatory (CEO) to brukselska organizacja pozarządowa, która zajmuje się ujawnianiem wpływów korporacji oraz grup lobbystycznych w procesie kształtowania polityki i prawa UE.

Tagi: świat, unia europejska, organizacje pozarządowe, dyplomacja, organizacje, pap, ue, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-11-2017

Babcia AnielaPOwska UBecja to zwolennicy i współpracownicy unijnych niemieckich gazowych lobbystów.

01-11-2017

Wiesław[QUOTE] Sektor gazowy zatrudnia w Brukseli ponad 1000 lobbystów, podczas gdy określane w raporcie jako "grupy interesu publicznego" … Czytaj całość

01-11-2017

SidA tak pozatym uwazam ze "ue" powinna byc zniszczona.

Rozwiń komentarze (14)