Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|

Lody to lody, nie napój. Rząd chce skończyć z podatkowym absurdem

44
Podziel się:

Lody wodne to lody, czy napój? Według przedsiębiorców lody, ale fiskus twierdzi, że napój. A różnica jest fundamentalna, bo do tych wyrobów stosuje się inne stawki VAT. Ale rząd chce skończyć z tym absurdem.

Jak opodatkować lody? Czasem trzeba sięgnąć do słownika, by sprawdzić, czym właściwie są lody
Jak opodatkować lody? Czasem trzeba sięgnąć do słownika, by sprawdzić, czym właściwie są lody (pixabay.com)

Lody wodne to lody, czy napój? Według przedsiębiorców lody, ale fiskus twierdzi, że napój. A różnica jest fundamentalna, bo do tych wyrobów stosuje się inne stawki VAT. Rząd chce skończyć z tym absurdem.

O sprawie pisze "Puls Biznesu".Zasada stosowania stawek VAT na produkty spożywcze jest tak skomplikowana, że często prowadzi do absurdalnych sytuacji. Przykład? Czy przedsiębiorca ma stosować 5-procentową stawkę na lody wodne? Fiskus uważał, że w rzeczywistości chodziło o napój, a nie lody. W tej interpretacji produkt wchodzi do kategorii "pozostałe napoje bezalkoholowe", a nie "lody pozostałe", więc obowiązuje najwyższa stawka VAT.

Zobacz także: Zobacz też: Emilewicz o podatkach: każdy powie, że wolałby, żeby ich nie było

Sprawa trafiła do sądu, gdzie trzeba było posiłkować się słownikiem języka polskiego i zawartą tam definicją słowa "lody". Ostatecznie sąd przyznał rację przedsiębiorcy, ale ten zdążył już zbankrutować.

Zasady stosowania preferencyjnych stawek VAT na żywność są na tyle niejasne, że przedsiębiorcy się w nich gubią. Grant Thornton wyliczył, że tylko w 2015 r. podatnicy 1825 razy pytali fiskusa, jaką stawkę VAT zastosować.

I tak, pomarańcza jest uznawana za cytrus, więc jest opodatkowana według stawki 5 proc. Stawka dla banana to już 8 proc. Sos musztardowy korzysta z 5-procentowej preferencji, ale w cenie musztardy jest 23-procentowy VAT - zauważa "Puls Biznesu".

Rząd chce z tym skończyć, ale bez podnoszenia podatków. Prace nad uproszczeniami są już zaawansowane. W założeniu podatnik będzie mógł się dowiedzieć, jaką stawkę zastosować, sprawdzając jedynie załącznik do ustawy VAT.

- Kluczem powinna być prostota. Zupa to kategoria zrozumiała dla każdego rozsądnego człowieka i wszystko jedno, czy jest mrożona, w pudełku czy w słoiku - mówi dyrektor departamentu Ministerstwa Finansów Wojciech Śliż, cytowany przez gazetę.

Nowe zasady mają obowiązywać od początku przyszłego roku.

vat
podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(44)
mamrot
6 lat temu
Pis i po w kwestiach gospodarki są bardzo podobne.
wer
6 lat temu
Ktoś w to jeszcze wierzy? Słyszę to od kampanii wyborczej 2015, widzę co innego - Morawiecki wykonuje to samo zadanie co Tusk, a mianowicie, likwiduje małe polskie firmy i polską przedsiębiorczość jako taką. Polski obywatel ma być niewolnikiem w łagrze Amazon, nie samodzielnym, choćby najmniejszym przedsiębiorcą.
rbuyt
6 lat temu
Za rok? Ile firm w tym czasie przez absurdy upadnie? Jeden przepis do ustawy ... wszystkie wyroby gastronomiczne podawane w obiektach poniżej ... m kw. powierzchni obłożone są stawką podatku ... w wysokości 5%". Wydajność urzędasów i legislatury PO-raża!!! I tak dalej z innymi przepisami dla małej przedsiębiorczości.
mmm
6 lat temu
jak znam PiS to uproszczenie będzie polegało na ujednoliceniu stawki do 23%. czyli podniesienia podatku nie będzie...
wer
6 lat temu
równa stawka 18% na wszystko i skończy się dyskusja. Ale po co będzie doradca podatkowy...
...
Następna strona