Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Lody na opiece zdrowotnej w Polsce będą kręcone"

0
Podziel się

PiS żąda od Bartosza Arłukowicza wyjaśnienia planu dodatkowych ubezpieczeń. O co chodzi z prywatnymi kolejkami? - pyta Bolesław Piecha.

"Lody na opiece zdrowotnej w Polsce będą kręcone"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDAfNsgl

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powinien wyjaśnić posłom plany resortu dotyczące wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych - uważa PiS. Szef sejmowej komisji zdrowia, poseł PiS Tomasz Latos na przyszły tydzień zwołał jej posiedzenie i zaprosił na nie ministra. Zdaniem Bolesława Piechy po wprowadzeniu dodatkowych ubezpieczeń powstaną kolejki dla pacjentów lepszych, których będzie stać na polisę ubezpieczeniową. _ - Lody będą kręcone - _ grzmi były minister zdrowia.

Latos na konferencji prasowej odniósł się do czwartkowej publikacji _ Dziennika Gazety Prawnej _, według której Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt dodatkowych prywatnych ubezpieczeń, który ma być przedstawiony pod koniec marca. Według _ DGP _ zmiany zakładają m.in., że placówki medyczne, oprócz kontraktu z NFZ, będą mogły zawierać umowy z prywatną firmą ubezpieczeniową.

_ Czy pacjenci będą płacić za swoje zdrowie? Tak wygląda z zapowiedzi ministra Arłukowicza i artykułu. Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne mają oznaczać współpłacenie i płacenie za wiele procedur medycznych. Wzywamy na posiedzenie komisji ministra Arłukowicza, niech przyjdzie i wytłumaczy co to oznacza dla milionów polskich pacjentów _ - powiedział Latos.

bDAfNsgn

Jego zdaniem dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne _ wprowadzą chaos w systemie _ i będą prowadzić do _ traktowania ludzi jako lepszych, albo gorszych _. Latos zwołał posiedzenie komisji zdrowia na podstawie art. 152 Regulaminu Sejmu. Zgodnie z nim na pisemny wniosek co najmniej jednej trzeciej liczby członków komisji przewodniczący komisji musi zwołać posiedzenie.

W grudniu minister zdrowia powiedział, że resort pracuje nad założeniami do projektu ustawy, która ma wprowadzić system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, i że w 2014 r. planowane jest przedstawienie szczegółów proponowanych rozwiązań. Arłukowicz zaznaczył wówczas, że system dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych będzie oparty na zasadzie solidaryzmu społecznego.

Projekt ws. ubezpieczeń ma dawać możliwość finansowania polis w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Ubezpieczyciele mieliby przygotować standardy świadczeń wykonywanych w ramach dodatkowego leczenia. Zawierałyby one m.in. ofertę dotyczącą specjalizacji lekarzy, sprzętu, badań diagnostycznych i zabiegów. W ubiegłej kadencji Ministerstwo Zdrowia proponowało ulgę podatkową dla wykupujących polisy. Zgody nie wyraziło Ministerstwo Finansów.

"Lody będą kręcone"

Senator Bolesław Piecha podkreślił, że polska Konstytucja gwarantuje obywatelom równość._ - A tutaj Arłukowicz mówi - dopłacisz, będziesz lepiej leczony. Czytamy w projekcie, że pacjent będzie mógł dopłacać i za to zostanie przyjęty według prywatnej kolejki - _ grzmi były minister zdrowia.

bDAfNsgt

Zdaniem Piechy po wprowadzeniu dodatkowych ubezpieczeń powstaną kolejki dla pacjentów lepszych, których będzie stać na polisę ubezpieczeniową i kolejki dla pozostałych - siermiężne, kilkukilometrowe i kilkuletnie._ - Komercjalizacja służby zdrowia, to kreowanie kosztów bez poprawy warunków obsługi pacjentów. Lody na opiece zdrowotnej w Polsce będą kręcone - _ostrzega.

Rok temu wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych proponował profesor Piotr Gliński - kandydat PiS na premiera rządu technicznego.

Według _ Dziennika Gazety Prawnej _ Ministerstwo Zdrowia projekt dodatkowych, prywatntych ubezpieczeń przedstawi w marcu.

bDAfNsgu

Czytaj więcej w Money.pl

bDAfNsgO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)