Notowania

gospodarka
29.05.2017 15:02

PLL LOT uruchamiają ważne połączenie dla biznesu

Astana to siódmy kierunek LOT-u uruchomiony w tym roku i pierwszy w Azji Centralnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PLL LOT)

Polacy z początkiem roku zyskali prawo bezwizowego wyjazdu do Kazachstanu. Teraz oba kraje zbliży jeszcze bardziej bezpośrednie połączenie lotnicze. - To szansa dla polskiego biznesu i znaczące uproszczenie dla naszych przedsiębiorców - przekonywał w rozmowie z money.pl Piotr Guzowski, prezes Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo Przemysłowej.

PLL LOT już we wtorek zainaugurują pierwsze w swojej historii bezpośrednie połączenie z Warszawy do Astany w Kazachstanie - zapewnił prezes spółki Rafał Milczarski. Dodał, że Astana to siódmy kierunek LOT-u uruchomiony w tym roku i pierwszy w Azji Centralnej.

Samolot z warszawskiego Lotniska Chopina wystartuje we wtorek ok. godziny 22.50. Trasę będą obsługiwały Boeingi 737-800 Next Generation, które na pokład mogą zabrać 186 osób. Maszyna w ciągu niecałych pięciu godzin ma pokonać ok. 3,5 tys. km. W przyszłości trasę tę będą obsługiwały najnowocześniejsze samoloty wąskokadłubowe na świecie - Boeingi 737 MAX 8. Rejsy będą odbywały się cztery razy w tygodniu.

- Prowadzenie biznesu w tym rejonie łączy się z koniecznością bycia na miejscu. Dotychczas dotarcie do Kazachstanu wymagało 18-godzinnego lotu przez Moskwę czy Stambuł. Bezpośrednie połączenie to nie tylko wygoda, ale też czas, który w biznesie jest niezwykle istotnym czynnikiem – stwierdził w rozmowie z money.pl Piotr Guzowski prezes Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo Przemysłowej.

- Jak dotąd nie mieliśmy bezpośredniego szlaku komunikacyjnego łączącego Polskę z Azją Centralną. Kazachstan to obecnie najdynamiczniej rozwijający się ośrodek gospodarczy w całym regionie. Eksport do Republiki Kazachstanu odgrywa znaczącą rolę w polskiej sprzedaży za granicę, co powoduje, iż kraj ten jest dla Polski strategicznym partnerem gospodarczym wśród krajów Azji Centralnej. Polsko-kazachstańska wymiana handlowa utrzymuje się na wysokim poziomie i w 2016 roku sięgnęła 759,4 mln USD. Jestem pewien, że bezpośrednie rejsy między Warszawą a Astaną sprawią, iż wkrótce te wskaźniki będą jeszcze wyższe - dodaje Milczarski.

Jak przyznał, rozkład został tak ułożony, by zapewnić wygodną podróż nie tylko pasażerom podróżującym między Polską a Kazachstanem, ale również między Kazachstanem a innymi krajami Europy i Ameryki Północnej.

- Tak jak w przypadku Japonii czy Korei Południowej, uruchomienie przez LOT bezpośredniego połączenia z Warszawy pozwoliło uwolnić potencjał podróży turystycznych i biznesowych w obu kierunkach, tak jesteśmy przekonani, że to samo stanie się również w przypadku Kazachstanu. Liczymy, że z naszego połączenia chętnie skorzystają nie tylko Polacy i Kazachowie, ale będzie to świetna oferta dla pozostałych mieszkańców regionu, zwłaszcza z Europy Zachodniej i Centralnej" - podkreślił.

Na pokładzie Boeingów 737-800 NG wykonujących połączenia między Warszawą a Astaną, LOT oferuje trzy klasy podróży - klasę biznes, ekonomiczną premium i ekonomiczną.

**Szansa na promocję**

Kazachstan w tym roku będzie gospodarzem wystawy Expo w Astanie. LOT jest oficjalnym partnerem wystawy. - Nasze połączenie zapewni najdogodniejszą podróż przez Warszawę pasażerom z Europy Zachodniej i Centralnej, którzy zdecydują się odwiedzić wystawę w tym roku - dodał Milczarski.

- Targi Expo w Astanie są szansą na promocję polskiej gospodarki i przedsiębiorców na rynkach azjatyckich, a także nawiązanie współpracy dwustronnej między władzami i firmami z Polski i Kazachstanu - zapewniała niedawno wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Astana Expo 2017 w Kazachstanie rozpoczyna się 10 czerwca i potrwa trzy miesiące. Wystawa odbywa się pod hasłem "Energia przyszłości".

Polska zaprezentuje się zaś pod hasłem "Poland: creative people, smart energy". Oprócz rozwiązań dla energetyki, w tym nowoczesnego, czystego spalania węgla, zamierza też pokazać, jak wykorzystać lasy do redukcji emisji dwutlenku węgla, a także promować kandydaturę Łodzi, jako gospodarza Expo w 2022 roku.

Na 6 września w ramach Expo zaplanowano Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze. 7 września odbędzie się Dzień Polski. Na konferencji zapowiedziano, że na te dni zaplanowano w Astanie wizytę prezydenta Andrzeja Dudy.

Ważny partner

Eksportem towarów do Kazachstanu zajmuje się ponad 1400 polskich firm, a importem kazachskich do Polski - co najmniej 100.

Kazachstan uważany jest za jeden z siedmiu najważniejszych partnerów gospodarczych Polski i czwartym wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Mimo tego w nowej mapie drogowej wicepremiera Morawieckiego został całkowicie pominięty - o czym pisaliśmy w WP money. Im bliżej jednak Expo, rząd tym bardziej przypomina sobie o tym kierunku.

Jak przekonywał w rozmowie z money dr Henryk Borko, rektor Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości, Kazachstan to dla nas istotny kierunek rozwoju, a prezes Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo Przemysłowej przekonywał, że jest bramą dla polskiego biznesu.

Tagi: gospodarka, lotnictwo, przedsiębiorczość, turystyka, pap, kazachstan, lot, transport lotniczy, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-05-2017

kichaJedne z najdrozszych lini lotniczych LOT i Lufthansa. Tyle ze w Niemieckich saolotach oferuja napoje ,slodycze i przekaski, a w polskich plac jak … Czytaj całość

29-05-2017

AQQŚmiać się czy płakać !?

29-05-2017

PlZa pelo Chicano lot opylic a Teraz czytam o otwieraniu co rusz nowych polaczen czy by to skutek dobrej zmiany I chasla Damy rade tak trzymac dobra … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)