Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|

LOT włącza się do walki o zniesienie wiz do USA. Polakom już niewiele brakuje

43
Podziel się:

- Z wizami do USA wiąże się wiele emocji i mitów, co powoduje, że Polska nadal jest jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, której obywatele w podróży do USA potrzebują wiz. Możemy to zmienić! - przekonuje mówi Adrian Kubicki, dyrektor Biura Komunikacji LOT. Polacy muszą spełnić jeden warunek.

LOT chce, by Polacy częściej i bez problemów latali do USA
LOT chce, by Polacy częściej i bez problemów latali do USA (Iwanczuk/Reporter)

- Z wizami do USA wiąże się wiele emocji i mitów, co powoduje, że Polska nadal jest jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, której obywatele w podróży do USA potrzebują wiz. Możemy to zmienić! - przekonuje Adrian Kubicki, dyrektor Biura Komunikacji LOT. Polacy muszą spełnić jeden warunek.

Sześć organizacji stworzyło koalicję, która ma doprowadzić do zniesienia wiz dla Polaków wybierających się do USA. Fundacja Polska Innowacyjna, Fundacja Teraz Polska, Fundacja im. Cichociemnych, Fundacja Instytut Myśli Schumana, Polskie Linie Lotnicze LOT i Mastercard przez najbliższe miesiące będą promowały występowanie o wizę do USA i objaśniały zasady jej otrzymywania.

Zobacz także: Zobacz także: Departament Stanu USA o sytuacji w Polsce: "Jesteśmy zaniepokojeni"

Jak tłumaczą przedstawiciele koalicji, właśnie w procesie wizowym decyduje się kwestia bezproblemowego wjazdu Polaków do USA. Wystarczy, by odsetek odmów w amerykańskim procesie wizowym spadł do 3 proc. z obecnych 5,9 proc., a Polska zostanie włączona do tzw. Visa Waiver Program. Statystyki trzeba wyrobić w ciągu amerykańskiego roku budżetowego, czyli od 1 października do 30 września.

- Z wizami do USA wiąże się wiele emocji i mitów, co powoduje, że Polska nadal jest jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, której obywatele w podróży do USA potrzebują wiz. Możemy to zmienić! Naszym celem jest obalenie tych mitów i zachęcenie Polaków, by w ciągu nadchodzących kilku miesięcy występowali o wizę, ale jednocześnie robili to rzetelnie, gdyż każde niewłaściwe aplikowanie kończy się odmową. To z kolei psuje statystyki i powoduje, że Polacy muszą podróżować do USA z wizą w paszporcie – mówi Adrian Kubicki, dyrektor Biura Komunikacji LOT i inicjator akcji.

Kubicki wylicza korzyści, jakie czekają na Polaków po zniesieniu wiz: impuls rozwojowy dla wymiany handlowej, kulturalnej oraz nowy wymiar łączności dla wielu polskich rodzin. - Cieszę się, że tyle znakomitych organizacji w tym samym momencie dostrzegło ten potencjał i startuje z tą społeczną kampanią - dodaje.

Czesi, Węgrzy czy Łotysze już latają

Jak zauważają osoby zaangażowane w akcję, amerykańskim programem, który upoważnia do wjazdu do USA bez wizy, objętych jest 38 państw, w tym 23 z Unii Europejskiej. Są wśród nich liczne kraje z naszego regionu, np. Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Jedynie Polska, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr nadal nie spełniają warunków programu.

- To z kolei przekłada się na oczywiste dysproporcje pomiędzy dostępem do amerykańskiego rynku, zasobów kulturalnych czy naukowych między Polską a innymi krajami Europy. Polska jest dużym rozwiniętym europejskim państwem o największej dynamice wzrostu gospodarczego. W interesie nie tylko samej Polski, ale i całej Unii Europejskiej jest, by nasza misja się udała i byśmy zagwarantowali sobie wejście do programu bezwizowego – mówi prezes Instytutu Myśli Schumana prof. Zbigniew Krysiak.

Jak starać się o wizę?

W ramach kampanii koalicja przygotowała kilka porad dla osób, które planują wybrać się do USA.

Jak czytamy, osoby planujące podjęcie pracy w Stanach Zjednoczonych nie powinny ubiegać się o wizę B1/B2 pod pozorem wyjazdu turystycznego, ponieważ najczęściej wnioski takie zostają odrzucane (oprócz negatywnego skutku dla statystyk wiąże się to również ze stratą 160 dolarów opłaty wizowej).

Ponadto aplikujący powinni też zwrócić szczególną uwagę na kategorię wizy, o jaką się starają. Na przykład młode osoby planujące wyjazd na wakacyjne Work&Travel nie powinny ubiegać się o wizę B1/B2, a o dedykowany im specjalny rodzaj wiz. Szczegółowy opis kategorii wizowych znajduje się na stronach Ambasady USA.

W każdym wniosku niezbędne jest przedstawienie konkretnych i wiarygodnych planów podróży do USA. Odmowy udzielane są, jeśli podczas rozmowy pojawi się wątpliwość, że aplikujący zamierza wykorzystać wizy w innym celu niż deklarowany. Szans na wjazd nie mają też osoby z przeszłością kryminalną albo zarejestrowane wcześniej z powodu naruszenia przepisów wizowych.

Odmawiają "ścianie wschodniej"

Jak podaje biuro prasowe LOT, w minionych latach najwięcej odmów dotyczyło wniosków z Podkarpacia, Małopolski i tzw. ściany wschodniej (m.in. Podlasia). Stosunkowo wysoki odsetek odmów dotyczył też Polonii w Wielkiej Brytanii. Wnioski wizowe z tych obszarów geograficznych najczęściej zawierały błędy i nieścisłości, a w związku z tym były odrzucane.

Gdzie składać wnioski o wizy?

Polacy mogą składać wnioski wizowe w Ambasadzie USA w Warszawie, Konsulacie w Krakowie i innych amerykańskich placówkach dyplomatycznych na świecie (w wizowej statystyce strona amerykańska bierze pod uwagę wszystkie osoby ubiegające się o wizę z polskim paszportem bez względu miejsce złożenia wniosku o wizę). Sama procedura ubiegania się o wizę jest sukcesywnie poprawiana, a jej czasochłonność ograniczana.

Program bezwizowy umożliwia legalny pobyt w USA do 90 dni w celach turystycznych, rodzinnych i biznesowych. Nadal możliwe jest jednak ubieganie się o dowolny rodzaj wizy w amerykańskich placówkach konsularnych.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(43)
ww
4 lata temu
Zniosą wizy i co wtedy będą nam mogli obiecywać?
pros..
5 lata temu
Jeśli ktoś tak pragnie wyjazdu do USA , to postara się być obywatelem tych krajów nie zrzekając się obywatelstwa polskiego i spokojnie może latać do USA .
Paw_BHX
5 lata temu
Polecialbym do USA zeby pozwiedzac, tak na 3 tyg. Interesuje mnie Wodospad Niagara, Park Yellowstone, Grand Canyon, Nowy Jork, Chicago IL, Waszyngton, Las Vegas i Floryda i bylbym szczesliwy ze to zobaczylem i odfajkowalbym USA na mojej liscie... Aha mam nawet na to kase, ale tak dlugo jak potrzbne sa wizy do USA nie bede szedl do ambasady jak czlowiek "drugiej kategorii" i nie bede sie upokarzal (jeszcze placac za to 160$) zeby prosic o VISE do USA, narazie latam tam gdzie nie potrzeba zadnej VISY. Pozdro z B'ham...
Obserwator
5 lata temu
Traktują nas jak ubecja w PRL-u: odzucą wniosek "z innych ważnych powodów" i co im zrobicie ? Ale jak co rano przed ambasadą stoi skamląca kolejka na kolanach z dolarami w zębach, to co się będą szczypać. jakby chcieli nam znieść wizy, to dawno by je znieśli. Więc albo wprowadzimy wizy dla Amerykanów (już widzę, jak się tego boją...), albo totalna zlewka wuja Sama. Niech sobie sprowadzają Meksykanów i Irańczyków.
:-)
5 lata temu
Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja, Słowenia, Węgry nie mają wiz a Polska tak :-). Polska jest ponoć wielkim przyjacielem i sojusznikiem USA :-). Dobry kawał :-)
...
Następna strona