Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lotnisko Chopina obchodzi 80 urodziny

0
Podziel się:

Jest to największe lotnisko w Polsce, ma własną straż pożarną, służbę ochrony oraz 10 sokołów. W 2013 roku port obsłużył rekordową liczbę ponad 10 milionów pasażerów.

Lotnisko Chopina obchodzi 80 urodziny
(Wistula/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)
bEJvaUjV

_ - Rocznica powstania lotniska obchodzona jest co roku 29 kwietnia, ponieważ tego dnia w 1934 r. prezydent Ignacy Mościcki osobiście dokonał uroczystego otwarcia aeroportu wybudowanego w podwarszawskim wówczas osiedlu Okęcie. Na pamiątkę tego wydarzenia przez cały bieżący rok organizujemy obchody jubileuszu 80-lecia portu _ - powiedział rzecznik portu Przemysław Przybylski.

Dziś z okazji jubileuszu lotniska odbędzie się impreza urodzinowa na terenie terminala, na którą mogą przyjść wszyscy fani lotnictwa, a także pasażerowie przed lub po podróży.

Jak powiedział Przybylski, na co dzień na Lotnisku Chopina pracuje około dziewięciu tysięcy osób, a przez dworzec portu lotniczego codziennie przewija się około 25 tysięcy pasażerów. Latem, w szczycie sezonu turystycznego, zdarza się, że odprawianych jest ponad 40 tys. osób w ciągu dnia.

bEJvaUjX

_ - Lotnisko dysponuje własną strażą pożarną, uzbrojonymi służbami ochrony oraz służbą medyczną. Dwa krzyżujące się pasy startowe - o szerokości dziesięciopasmowej autostrady każdy - pozwalają na obsługę 42 lądowań i startów w ciągu godziny. Nad bezpieczeństwem lotów - oprócz ludzi - czuwa także 10 sokołów, które skutecznie odstraszają inne ptaki i małe zwierzęta mogące zakłócić operacyjną pracę portu _ - wyjaśnił.

Przypomniał, że w ubiegłym roku w porcie odprawiono ponad 10,6 mln pasażerów. W tym sezonie letnim z lotniska można polecieć do 87 portów na czterech kontynentach.

_ - Aby spełnić oczekiwania w zakresie komfortu i bezpieczeństwa podróżowania, lotnisko cały czas się rozwija. W sumie do 2015 r. na realizację inwestycji na lotnisku wydanych zostanie 1,2 mld zł _ - powiedział.

Największą obecnie inwestycją, jaka jest prowadzona na lotnisku, to przebudowa starego _ buraczkowego _ terminala. Do końca 2014 r. budynek ma zostać zmodernizowany i połączony z nową częścią terminala. W ubiegłym roku przeprowadzono także remont dłuższej drogi startowej. Obecnie trwa przebudowa trzech płyt postojowych, a także budowa nowej płyty cargo oraz nowej płyty przeznaczonej do odladzania samolotów. W planie jest również budowa nowych dróg szybkiego zjazdu z drogi startowej. Po ukończeniu tych inwestycji przepustowość lotniska zwiększona zostanie z 15 mln do ok. 26 mln pasażerów rocznie.

bEJvaUkd

Lotnisko Chopina obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, general aviation oraz cargo. Na terminalu pasażerowie mają do dyspozycji 45 gate'ów, czyli wyjść z terminala, do których podróżny musi się udać po odprawie biletowo-bagażowej. Z gate'u podróżny udaje się do samolotu bezpośrednio tzw. rękawem, których lotnisko ma 23, lub autobusem lotniskowym.

Ukończone w 1933 r. i uroczyście oddane do użytku rok później nowe warszawskie lotnisko kosztowało skarb państwa ponad 10 mln ówczesnych zł. Wybudowano trzy hangary, warsztaty, garaże, kotłownię, a przede wszystkim nowoczesny i przestronny budynek dworca lotniczego wraz z betonową płytą postojową dla samolotów. W pierwszym roku działalności w nowym porcie obsłużono 10 750 pasażerów. Pozostałości pierwszego dworca istnieją do dzisiaj i wykorzystywane są częściowo jako powierzchnie biurowe, a częściowo jako magazyn.

Czytaj więcej w Money.pl
Państwowe Porty Lotnicze z 300 mln zł straty PPL zarządza m.in. warszawskim Lotniskiem Chopina.
Porty Lotnicze wypowiedziały układ zbiorowy Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) zarządza m.in. warszawskim Lotniskiem Chopina.
Porty Lotnicze z nowym pilotem. Michał Marzec odwołany Naczelny Dyrektor Portów Lotniczych i Lotniska Chopina w Warszawie odwołany przez minister infrastruktury i rozwoju. Michała Marca zastąpi Michał Kaczmarzyk. Minister Insfrastruktury i Rozwoju odwołał Michała Marca z funkcji Naczelnego Dyrektora Portów Lotniczych oraz Lotniska Chopina w Warszawie i powołał na jego miejsce Michała Kaczmarzyka. Kim jest Michał Kaczmarzk? W listopadzie 2010 roku objął funkcję ...
bEJvaUky
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)