Notowania

lotniska w polsce
18.02.2013 22:06

Lotnisko w Gdańsku. Niemal 3 mln pasażerów w 2012 roku

2 miliony 906 tysięcy pasażerów obsłużył w ubiegłym roku Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. To wzrost o 18 procent w porównaniu z liczbą pasażerów w roku 2011 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(luisvilla/CC/Flickr)

2 miliony 906 tysięcy pasażerów obsłużył w ubiegłym roku Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. To wzrost o 18 procent w porównaniu z liczbą pasażerów w roku 2011 roku - poinformował prezes gdańskiego lotniska Tomasz Kloskowski.

_ - W roku 2012 r. Port Lotniczy Gdańsk pozyskał 442 tysiące pasażerów, a drugi w kolejności Kraków pozyskał 424 tysiące. Dla przykładu Katowice, z którymi walczymy o trzecią pozycję w Polsce, pozyskały tylko sześć tysięcy pasażerów. To podsumowanie pokazuje najlepiej, że nasz region dynamicznie się rozwija _ - ocenił na konferencji prasowej prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Kloskowski podkreślił, że do takiego wyniku przyczyniły się współorganizowane przez Polskę mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Drugim czynnikiem, który według szefa gdańskiego lotniska, wpłynął na wzrost liczby pasażerów były loty krajowe realizowane przez OLT Express, nieistniejącą już linię lotniczą należącą do spółki Amber Gold. _ Te dwa zjawiska w roku 2012 r. dały nam ok. 10 proc. ruchu lotniczego _ - ocenił.

Zysk Portu Lotniczego Gdańsk w 2012 r. wyniósł niespełna 12 mln zł netto - w 2011 r. było to 18,5 mln zł._ - Gorszy wynik finansowy to m.in. efekt amortyzacji związanej z procesem inwestycyjnym oraz większym o 21 procent zatrudnieniem w firmie. To ostatnie wynikało ze zmiany prawa lotniczego i konieczności przejęcia przez służby ochrony lotniska kontroli bezpieczeństwa wszystkich pasażerów: Straż Graniczna wyszła i pojawiły się nasze służby _ - wyjaśnił Kloskowski.

O 10 proc. - do 22 proc. wzrósł w 2012 r. na gdańskim lotnisku, w porównaniu do poprzedniego roku, udział ruchu lotniczego odbywającego się na trasach na terytorium Polski. Zdaniem Kloskowskiego, ten przyrost to w głównej mierze zasługa linii OLT Express. _ - To pokazuje, jaki jest potencjał w ruchu krajowym na przyszłość, oczywiście przy uwzględnieniu ceny za bilety, jakie oferowało OLT Express _ - ocenił na konferencji prasowej prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Na gdańskim lotnisku w 2012 r. 60 procent lotów było wykonywanych przez tradycyjne linie lotnicze, a pozostałe 40 proc. przez tanich przewoźników. W przypadku rejsów czarterowych ich liczba w ubiegłym roku wyniosła blisko 224 tys. - co oznacza 20-procentowy wzrost. W Porcie Lotniczym Gdańsk działa ośmiu przewoźników, obsługujących 47 tras do 15 krajów. Pod względem liczby pasażerów za 2012 r. gdańskie lotnisko zajęło trzecie miejsce w kraju po Warszawie i Krakowie.

W ubiegłym roku w gdańskim porcie zakończyła się realizacja inwestycji o wartości prawie 400 mln zł. Na początku kwietnia został oddany do użytku nowy terminal pasażerski T2; wcześniej przekazano m.in. drogę kołowania, płytę postojową i stanowiska do odladzania. Dzięki rozbudowie lotnisko może obsłużyć rocznie pięć milionów pasażerów - dwa razy więcej niż przed rozbudową. W 2011 r. można było w Gdańsku wykonywać w ciągu godziny 12 operacji lotniczych, obecnie - 30.

W ramach inwestycji Port Lotniczy Gdańsk planuje w 2013 roku m.in. instalację rękawów pasażerskich oraz budowę nowego terminalu cargo. Na lata 2014-2015 planowane jest wykonanie na pasie startowym specjalistycznego oświetlenia, które pozwoli na obsługę samolotów podczas mgły. W skali roku liczba odwołanych lotów z powodów trudnych warunków pogodowych wynosi na gdańskim lotnisku 0,5 procenta.

Czytaj więcej w Money.pl
"To był zdecydowanie najlepszy rok w historii" Ponad 9,5 miliona pasażerów obsłużyło w ubiegłym roku warszawskie Lotnisko Chopina - poinformował rzecznik portu Przemysław Przybylski.
Będą kolejne przesłuchania ws. OLT Express Łódzka prokuratura okręgowa bada, czy mogło dojść do wyrządzenia szkody w mieniu portu lotniczego w Gdańsku w związku z rozliczeniami pomiędzy portem a spółką OLT Express. Śledczy zapowiadają kolejne przesłuchania w tej sprawie.
Skandal na lotnisku. PiS składa wniosek do NIK Szef klubu PiS, przewodniczący sejmowej komisji ds. kontroli państwowej Mariusz Błaszczak zapowiedział wniosek do NIK o kontrolę w Porcie Lotniczym w Gdańsku.
Tagi: lotniska w polsce, Gdańsk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz