Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

LPG nie podrożeje mimo podwyżki cła?

0
Podziel się:

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe stawki cła na eksport gazu płynnego z Rosji. Za tonę eksporterzy będą musieli zapłacić 172,5 dolara.

LPG nie podrożeje mimo podwyżki cła?
(David A. Villa/CC BY 2.0/flickr)

Według Krzysztofa Romaniuka z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, ceny na stacjach benzynowych nie wzrosną. Gaz LPG z Rosji jest tańszy i eksporterzy będą chcieli utrzymać obecne ceny - przewiduje Krzysztof Romaniuk.

- _ Ceny na granicy wschodniej są o około 100 dolarów niższe na tonie, niż z innych kierunków dostaw, w związku z czym importerzy czy eksporterzy rosyjscy, którzy będą chcieli sprzedać paliwo do polski będą musieli tę różnicę utrzymać. Jeżeli nawet te cła wzrosną, to najprawdopodobniej całość tej podwyżki zostanie przejęta przez dostawców rosyjskich, a nie nałożona na kierowców w Polsce _ - ocenił.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI KRZYSZTOFA ROMANIUKA

Krzysztof Romaniuk wyjaśnia, że udział cła na cenę litra gazu LPG jest niewielki. Bardziej zależy on od sytuacji na rynku naftowym na świece oraz od kursu dolara. Ewentualny wzrost cen związany będzie z nadejściem zimy - uważa Krzysztof Romaniuk.

- _ Zwykle okres zimowy jest troszeczkę wpływający na cenę autogazu. Wtedy w ogóle rosną ceny paliw grzewczych, w związku z czym na pewno przekłada się to również na zapotrzebowanie na gaz LPG tym samym, ponieważ będzie rosła cena tego gazu do celów grzewczych, najprawdopodobniej wzrośnie również nieco cena autogazu na stacjach paliw _ - stwierdził.

Jeśli eksporterzy zdecydują się na uwzględnienie nowych stawek cła w Rosji, to - według Krzysztofa Romaniuka - kierowcy zapłacą maksymalnie o 20 groszy więcej za litr gazu LPG niż obecnie.

Czytaj więcej w Money.pl
W październiku ceny paliw będą... Szczególnie niepokojące wiadomości dotyczą właścicieli samochodów na gaz.
Mają dość drogich paliw. Zablkowali tory Sprzeciwiają się podwyżkom cen oleju napędowego i decyzji rządu udostępnienia rynku detalicznego zagranicznym koncernom.
Benzyna nie będzie drożeć? Sprawdź prognozę Pojawił się czynnik, który może powstrzymać wzrosty cen na stacjach benzynowych.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)