Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łukaszenka za współpracą gospodarczą z UE, ale przeciw radykalnym reformom

5
Podziel się:

Szef państwa wypowiedział się przeciw radykalnym reformom gospodarczym. Zapowiedział kontynuację współpracy wojskowej i wojskowo-technicznej z Rosją.

Łukaszenka za współpracą gospodarczą z UE, ale przeciw radykalnym reformom
(Okras/wikimedia (CC BY-SA 4.0))

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka na Ogólnobiałoruskim Zjeździe Ludowym poparł w środę współpracę z UE, głównie w sferze gospodarki, zapowiedział kontynuację współpracy wojskowej z Rosją i zapewnił, że nie dojdzie do burzenia systemu politycznego kraju.

- Współpraca z Unią Europejską odpowiada naszym interesom narodowym. W perspektywie kluczowym zadaniem jest pełna normalizacja stosunków - powiedział Łukaszenka, cytowany przez państwową agencję BiełTA. Jak zauważył, "rezygnacja z polityki sankcji wobec Białorusi otwiera nowe możliwości w rozwoju współpracy i grzechem byłoby z tego nie skorzystać".

Łukaszenka zaapelował przy tym, by pierwszym etapem był taki szczebel relacji z UE i USA, jaki mają inne państwa Wspólnoty Niepodległych Państw, i wymienił Rosję, Armenię i Kazachstan. Współpraca z Zachodem, jak wyjaśniał, interesuje Białoruś np. w zakresie inwestycji, transferu technologii, udziału firm białoruskich w międzynarodowych łańcuchach produkcji, sprzedaży produktów białoruskich. Według cytowanych przez niego wskaźników w ciągu ostatnich pięciu lat skala inwestycji zagranicznych wzrosła ponaddwukrotnie i do białoruskiej gospodarki przyciągnięto niemal 11 mld dolarów.

Łukaszenka wyraził przekonanie, że Białoruś stanie się bardziej konkurencyjna, gdy zyska własną elektrownię atomową. Siłownia w Ostrowcu (biał. Astrawiec) ma ruszyć w 2018 roku, głównym wykonawcą projektu jest rosyjska firma Atomstrojeksport. Łukaszenka zapewnił w środę, mówiąc o elektrowni, że "nie ma żadnych pretensji ze strony kompetentnych organizacji międzynarodowych w kwestii przestrzegania norm i wymogów".

Szef państwa wypowiedział się przeciw radykalnym reformom gospodarczym. Zapowiedział kontynuację współpracy wojskowej i wojskowo-technicznej z Rosją. Zapewnił, że nie będzie "żadnego burzenia" obecnego systemu politycznego i ostrzegł przed próbami destabilizowania kraju, w którym we wrześniu odbędą się wybory parlamentarne.

Ogólnobiałoruski Zjazd Ludowy odbywa się co kilka lat (poprzedni, czwarty z kolei - w 2010 roku). Zwoływanie zjazdów, na które delegaci wyłaniani są z kolektywów pracowniczych, administracji lokalnej, przedstawicieli przemysłu i branż gospodarki oraz oficjalnych organizacji społecznych, Łukaszenka zainicjował w 1996 roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
ZX
8 lat temu
poparł w środę współpracę z UE, głównie w sferze gospodarki, zapowiedział kontynuację współpracy wojskowej z Rosją i zapewnił, że nie dojdzie do burzenia systemu politycznego kraju. CZYLI CHCE TO SAMO CO ROSJA MIAŁA ŻE ZACHÓD PCHNIE ICH GOSPODARCZO I CYWILIZACYJNIE A ONI BĘDĄ SIĘ ZBROIĆ I TRAKTOWAĆ ZACHÓD JAKO WROGA ????????
en
8 lat temu
Polityka polskiego rządu antyUnijna i antyRosyjska doprowadzą do tego że Polska będzie postrzegana jako panstewko na obrzeżach Unii gdzieś koło Białorusi....
żubr występuj...
8 lat temu
Kiedyś myślałem, że Łukaszenka to taki ćwok pół z KGB, pół z kołchozu, który łatwo odda Białoruś Rosji. A tymczasem to jest wytrawny polityk, który umiejętnie lawiruje między Rosją i UE, mając przy tym bezapelacyjne poparcie u białoruskiego demosa.
wwa
8 lat temu
Na co czeka rzad Szydlo? Szybko robic interesy z Bialorusia i przejac caly rynek, bo inaczej zrobia to Niemcy i Francuzi. Oni nie beda liczyc sie z naszym interesem czy tez interesem ue.
olo
8 lat temu
Dzięki Lukaszence handel w przygranicznych miasteczkach kwitnie.