Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Łukaszenka grozi urzędnikom i dyrektorom

0
Podziel się:

Ministerstwo Handlu Białorusi wyraziło niedawno zaniepokojenie spadkiem sprzedaży krajowych towarów. Z powodu zalegania białoruskiej produkcji w magazynach budżet nie otrzymał w pierwszej połowie tego roku 2,6 bln rubli białoruskich.

Łukaszenka grozi urzędnikom i dyrektorom
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)
bECzixMB

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka przestrzegł, że za kłamstwa o sprzedaży towarów z magazynów może grozić urzędnikom i dyrektorom fabryk więzienie. Zaleganie towarów w magazynach białoruskich przedsiębiorstw jest problemem już od pewnego czasu.

_ - Poprosiłbym pana, Michaile Uładzimirowiczu (chodzi o premiera Miasnikowicza - PAP), a jeszcze bardziej ministrów i szefów przedsiębiorstw, by mieli to na uwadze. Wszystkie te kłamstwa o opróżnianiu magazynów() skończą się dla kogoś więzieniem _ - ostrzegł Łukaszenka, którego zacytowała agencja BiełTA.

Według prezydenta towary są obecnie często wywożone na Litwę, do Rosji czy innego państwa, ale na Białoruś nie trafiają za nie pieniądze. Podkreślił, że najważniejsze jest nie samo wywiezienie towaru, tylko zapewnianie krajowi pieniędzy. _ - Woźcie, dokąd wam się podoba, ale pieniądze muszą trafiać do kraju _ - oznajmił na posiedzeniu poświęconym rozwojowi społeczno-gospodarczemu Białorusi.

bECzixMD

_ - Nie rozumiem, komu mydlicie oczy. Nie brakuje mi ludzi, którzy przeanalizują sytuację i jutro złożą raport _ - dodał.

W pierwszych miesiącach tego roku znacznie spadł eksport białoruskich towarów przemysłowych, co doprowadziło do wzrostu zapasów. Ich ilość w magazynach według stanu z 1 lipca wynosiła 81 proc. średniej produkcji miesięcznej.

Według danych z początku czerwca w magazynach białoruskich przedsiębiorstw znajdowała się gotowa produkcja wartości 33,4 bln rubli białoruskich (3,6 mld dol.), co oznacza wzrost o ponad 11 bln w porównaniu z początkiem roku. Najwięcej zapasów nagromadziło się w branży skórzanej i obuwniczej, motoryzacyjnej oraz tekstylnej.

Ministerstwo Handlu Białorusi wyraziło niedawno zaniepokojenie spadkiem sprzedaży krajowych towarów. Według danych resortu w ciągu 7 pierwszych miesięcy tego roku odsetek towarów produkcji białoruskiej w sprzedaży detalicznej spadł o 3,3 pkt proc. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku i wyniósł 71,7 proc.

bECzixMJ

Z powodu zalegania białoruskiej produkcji w magazynach budżet nie otrzymał w pierwszej połowie tego roku 2,6 bln rubli białoruskich, czyli blisko 300 mln dol. - alarmował w lipcu wiceminister ds. podatków Siarhiej Naliwajka.

Czytaj więcej w Money.pl

bECzixNe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)