Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Łukaszenka poprosił Rosję o pieniądze na armię

0
Podziel się:

Dyktator podkreślił, że zarobki w armii rosyjskiej są 1,5-2 razy wyższe niż w białoruskiej. Jego zdaniem, należy to zmienić.

Łukaszenka poprosił Rosję o pieniądze na armię
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)
bESPlEyJ

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że zwrócił się do prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa o dodatkowe środki dla białoruskich sił zbrojnych, a ten obiecał pomóc.

_ - Skierowałem do niego (Miedwiediewa) list dotyczący konieczności znalezienia dodatkowych środków dla białoruskich żołnierzy w związku z różnymi kierunkami współpracy Białorusi i Rosji. A on obiecał, że pomoże w tej sprawie _ - oznajmił Łukaszenka w poniedziałek na spotkaniu z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Białorusi Leanidem Malcauem i białoruskim ministrem obrony Jurym Żadobinem.

Jak podkreślił w liście Łukaszenka, oba kraje mają _ zasadniczo wspólną armię, bo stoją przed nimi wspólne zadania _. Tymczasem, jak podkreślił, zarobki w armii rosyjskiej są 1,5-2 razy wyższe niż w białoruskiej. Jego zdaniem, należy to zmienić.

bESPlEyL

Podczas spotkania Łukaszenka polecił zająć się kwestią podwyższenia zarobków nie tylko wojskowych, ale także wszystkich pracowników struktur siłowych.

W listopadzie Łukaszenka oskarżył Zachód o próby rozchwiania sytuacji na Białorusi w celu włączenia jej do swojej strefy wpływów. Podkreślił, że w krajach sąsiadujących z Białorusią od zachodu i północy _ aktywnie rozwijana jest infrastruktura wojskowa _. Jako _ czynnik budzący lęk _ ocenił regularne organizowanie w _ niektórych sąsiednich krajach instruktaży i specjalnych zebrań z udziałem wysokiej rangi przedstawicieli Departamentu Stanu i Senatu USA, ministrów i polityków krajów europejskich _. Spotkania te mają _ bardzo prowokacyjne programy _ - mówił Łukaszenka, oceniając, że dotyczą one tego, _ jak urządzić na Białorusi rewolucję, jak zmienić ustrój konstytucyjny _.

Zapowiedział też, że Białoruś tworzy nową armię, w której nacisk będzie położony na wojska obrony terytorialnej. Armia ta ma liczyć 120 tys. ludzi, podczas gdy pod koniec 2010 r. było ich 65 tys.

W kwietniu 1997 r. Białoruś utworzyła z Moskwą Związek Białorusi i Rosji (ZBiR), a w 1999 r. podpisano traktat o przekształceniu ZBiR w Państwo Związkowe Rosji i Białorusi.

bESPlEyR

W ostatnich latach władze Rosji skupiły się bardziej na projektach integracji gospodarczej, do których Białoruś przystąpiła. Wraz z Rosją i Kazachstanem tworzy Unię Celną, uczestniczy też we Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej, którą Rosja powołała wraz z krajami poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).

Czytaj w Money.pl
Rosjanie znów się zbroją. Kto jest wrogiem? Anders Fogh Rasmussen uważa, że Rosjanie zbroją się przed sztucznym wrogiem, który nie istnieje.
Chce wspólnej waluty z Rosją i Kazachstanem Prezydent Białorusi stwierdził, że w jego kraju nie ma katastrofy, ale nie wykluczył reformy systemu politycznego.
bESPlEzm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)