Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Marek Jakubiak najbogatszym kandydatem na prezydenta. Jest prawie 130 razy bogatszy od Patryka Jakiego

110
Podziel się

Gdyby w wyborach samorządowych liczyła się głębokość portfela, Marek Jakubiak z Kukiz '15 wygrałby w dowolnym mieście i to w cuglach. Z ponad 60-milionowym majątkiem nie ma konkurencji. Na drugim miejscu plasuje się kandydat na prezydenta Krakowa Łukasz Gibała.

Gdyby wygrana zależała od posiadanych pieniędzy, Marek Jakubiak mógłby rządzić w każdym mieście
Gdyby wygrana zależała od posiadanych pieniędzy, Marek Jakubiak mógłby rządzić w każdym mieście (Damian KLAMKA)
bEhpIepx

Gdyby w wyborach samorządowych liczyła się głębokość portfela, Marek Jakubiak z Kukiz '15 wygrałby w dowolnym mieście i to w cuglach. Z ponad 60-milionowym majątkiem jest liderem. Po piętach depcze mu kandydat na prezydenta Krakowa Łukasz Gibała.

62 664 673 zł - tyle wynosi majątek Marka Jakubiaka, kandydata Kukiz '15 na prezydenta stolicy. Musiał go ujawnić, bo obecnie jest posłem. Również jego główni konkurenci na urząd ujawnili, ile posiadają. Mają jednak znacznie mniej - Rafał Trzaskowski ponad 2,1 mln zł, a Patryk Jaki - niecałe pół miliona.

Zdecydowanie lepiej radzi sobie Janusz Korwin-Mikke, który również ubiega się o fotel po Hannie Gronkiewicz-Waltz. Ma majątek o wartości 8,2 mln zł, w tym wiele kosztownych nieruchomości.

bEhpIepz

Drugie miejsce na liście najbogatszych kandydatów zajmuje były poseł Łukasz Gibała. Walczy o fotel prezydenta Krakowa. Jak ujawniła "Gazeta Wyborcza", jego firma Ductor dostała gigantyczny zastrzyk finansowy w wysokości ponad 50 milionów złotych.

- Te 50 mln zł pochodzi od mojego ojca. Uznał, że czas przekazać majątek dzieciom - przyznał "GW" były poseł. Mówił, że zainwestował w "ekologiczne deski tarasowe produkowane z surowców wtórnych i w filament, czyli wkład do drukarek 3D". Gibała na początku politycznej kariery związał się z PO, potem z Ruchem Palikota. Dzisiaj jest liderem Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa dla Krakowa.

bEhpIepF

Mateusz Madejski/Money.pl

Król browarów

50 mln od ojca to jednak wciąż za mało, by przegonić Marka Jakubiaka. Ten do polityki przyszedł już jako majętny człowiek, który zbił niemałą fortunę na swoich browarach. Z prowadzenia interesów zresztą nie zrezygnował, gdy stał się posłem. Niedawno sprzedał Januszowi Palikotowijeden ze swoich browarów. Tylko swoje udziały w Browarach Regionalnych Jakubiak sp. z o.o. poseł Kukiz'15 wyceniał na 60 milionów.

Biznesmen nie wydaje jednak przesadnie dużo na nieruchomości, a auta ma raczej skromne. Według oświadczenia porusza się starym mercedesem W107, choć ma też zabytkowego, terenowego gaza-69. Jego największa ekstrawagancja to chyba obrazy za kilkadziesiąt tysięcy.

bEhpIepG

Mateusz Madejski/Money.pl

Małgorzata Wassermann z PiS, która walczy o fotel prezydenta Krakowa, ma majątek w wysokości około 1,4 mln zł. Z Gibałą więc równać się nie może. Ale pod tym względem nie ma szans również z innym poważnym konkurentem, który obecnie zasiada na fotelu prezydenta miasta. Jacek Majchrowski zgromadził około 6,6 mln zł. Na jego konto tylko w 2017 r. wpłynęło więcej niż wynosi cały majątek jego konkurentki z PiS.

Interesująca batalia wyborcza szykuje się także w Gdańsku. Ile wynoszą majątki tamtejszych kandydatów? Paweł Adamowicz swój majątek wycenia na ok. 4,3 mln zł. Z kolei Jarosław Wałęsa na 2,2 mln, choć nie podaje dokładnie, ile są warte jego nieruchomości.

bEhpIepH

Na tym tle dość skromnie wypada majątek kandydatki PiS na prezydenta Wrocławia. Mirosława Stachowiak-Różecka szacuje go na ponad pół miliona złotych. Jej konkurent Jacek Sutryk ma natomiast nieco ponad 1,2 mln.

Ujawnienie majątku nie jest obowiązkiem kandydata na prezydenta miasta. Składać oświadczenia muszą ci, którzy obecnie są posłami, europosłami czy prezydentami miast. W wyborach samorządowych startują także np. przedsiębiorcy - niektórzy, jak można przypuszczać, również majętni. Na przykład Piotr Misztal, niegdyś jeden z najbogatszych posłów. Do Sejmu dostał się w 2005 r. z Samoobrony, teraz po raz trzeci chce walczyć o prezydenturę Łodzi. Jednak od 2007 r. nie sprawuje funkcji publicznej, trudno zatem oszacować jego obecny majątek.

Zobacz także: Marek Jakubiak o Patryku Jakim. "Jak można było mu zrobić coś takiego?". Zobacz wideo:
bEhpIepI

Przedsiębiorcą jest także Tadeusz Zysk, kandydat PiS na prezydenta Poznania. To założyciel wydawnictwa Zysk i S-ka. Jaki ma majątek? Trudno stwierdzić, choć z pewnością niemały - posiada między innymi zabytkowy dwór w Brzóstkowie.

W Białymstoku o władzę walczy inny przedsiębiorca, 32-letni Marcin Sawicki, niegdyś związany z partią Wolność. Swojego majątku co prawda nie ujawnia, ale zapewnia, że łączenie zapłacił już swoim pracownikom "kilka milionów złotych wynagrodzeń".

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

bEhpIeqa
KOMENTARZE
(110)
leszek
3 lata temu
Ciekawe do czego potrzebna im władza ???
Podatek plus
3 lata temu
To ile musiał ciagnąc nadgodzin w dyskoncie?
....
3 lata temu
Ciekawe ile ten von "hrabia" ukradł. Nie ma uczciwego polityka - to oszuści i kłamcy.
bEhpIeqb
pis po scieki...
3 lata temu
tyle ze 99,9% majatku Jakubiaka pochodzi z wlasnej dzialalnosci biznesowej, Korwin odziedziczyl miliony a pozostali kandydaci posiadaja kilkumilionowe majatki ktore pochodza z NASZYCH pieniedzy!
rre
3 lata temu
I tak wszystkie majątki z przekrętow, oszustwa lub wyzysku ludzi
...
Następna strona