Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kaczyński
04.08.2006 18:44

Małe uczelnie do likwidacji

Miejscowości, w których są obecnie mniej renomowane uczelnie wyższe, będą musiały pożegnać się z określeniem miasta uniwersyteckiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Miejscowości, w których są obecnie mniej renomowane uczelnie wyższe, będą musiały pożegnać się z określeniem miasta uniwersyteckiego.

Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że skończy się niezależność małych uczelni. Zostaną połączone w sieci z większymi.

Kaczyński: Filie są lepsze od samodzielnych uczelni

Reorganizacja czeka też instytuty badawcze. Według Kaczyńskiego, uczelnie z mniejszych miejscowości za 5 lat staną się filiami uczelni z większych ośrodków akademickich.

Premierowi zależy na tym, aby mniejsze uczelnie podlegały surowszemu reżymowi bardziej renomowanych - większych - ośrodków. Sieciowanie szkół wyższych to proces, który obserwuje się w wielu krajach na świecie.

W Polsce mówi się o nim od kilku lat. Szef Fundacji Rektorów Polskich prof. Jerzy
*Woźnicki: *
Małe są zbyt słabe przekonuje, że łączenie uczelni jest niezbędne, bo system szkół wyższych w Polsce jest za bardzo rozdrobniony. Powoduje to, że uczelnie są zbyt słabe.

Rządowe plany zakładają też powstanie w Polsce sieci elitarnych studiów doktoranckich. Z kolei część instytutów naukowych ma być włączona w struktury uczelni, a inne do nadzorowanego przez ministra narodowego centrum.

Tagi: kaczyński, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz