Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Mało konkretów, dużo ozdobników". Kandydat na premiera ocenia

0
Podziel się:

Exspose Donalda Tuska ocenił profesor Piotr Gliński. Kandydat PiS na premiera uważa, że Polacy nie dowiedzieli się niczego nowego.

"Mało konkretów, dużo ozdobników". Kandydat na premiera ocenia
(PAP/Radek Pietruszka)
bFggQqad

Rozczarowującym nazwał wystąpienie premiera Donalda Tuska kandydat PiS na premiera rządu technicznego prof. Piotr Gliński Podkreślał, że nawet jeśli rząd uzyska wotum zaufania, to będzie ono pochodzić _ nie od wyborców, a od posłów _.

Gliński ocenił, że premier nie przedstawił dostatecznej liczby pomysłów na stymulację gospodarki. Wskazał też, że Polacy chcieliby wiedzieć, co rząd chce zrobić m.in. w kwestii dostępu do służby zdrowia.

Zapewnił, że będzie nadal pracował nad alternatywną - wobec rządowej - propozycją programową. _ Prowadzimy normalną działalność partii opozycyjnej _ - dodał Gliński. Jak ocenił, sytuacja polityczna w Polsce jest dziś szalenie dynamiczna, a badania opinii publicznej wskazują, że poparcie dla rządu spada.

bFggQqaf

Nie będzie _ ozusowania _ tak zwanych umów śmieciowych - zapowiedział premier Donad Tusk. W swoim drugim expose, wygłoszonym w Sejmie, premier obiecał też walkę z nadużyciami, związanymi z obciążeniem wynagrodzeń.

Program _ Inwestycje polskie _ i 40 mld złotych przeznaczonych na inwestycje w gospodarce - to pomysł premiera na utrzymanie wzrostu gospodarczego. Donald Tusk zapowiedział powołanie za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego nowego programu inwestycyjnego. Do 2015 roku bank ma uzyskać możliwości inwestycyjne w wysokości 40 mld złotych. Premier podkreślił, że będzie to możliwe bez obciążania finansów publicznych, a w oparciu o głównie udziały w spółkach skarbu państwa.

Według pomysłu szefa rządu, nowy program ma być dżwignią na rzecz inwestycji i kredytowania polskiej gospodarki. Ma ona dać 90 mld kapitałów dla gospodarki w ciągu 6 lat.
Szczegółowe wyliczenia dotyczące programu mają zostać zaprezentowane jutro przez ministrów skarbu i finansów.

Premier zapowiada silne wsparcie państwa dla rodzin. Najważniejszą zmianą ma być wydłużenie urlopu macierzyńskiego do roku. Ma to wpłynąć na zwiększenie przyrostu naturalnego.

bFggQqal

Donald Tusk zapowiedział także wsparcie samorządów, które zdecydują się na budowę żłobków. Zaproponował zmianę projektu finansowania żłobków i przedszkoli. Zapowiedział, że gdy samorząd zdecyduje się na budowę nowego żłobka będzie musiał wyłożyć 20 procent wartości inwestycji. Resztę, czyli 80 procent, dołoży budżet.

Szef rządu zapowiedział również zwiększenie o 50 milionów złotych dotacji na żłobki w 2013 roku. Obiecał że za trzy lata każde dziecko będzie miało zagwarantowane miejsce w przedszkolu.

Po wygłoszeniu godzinnego expose na resztę kadencji premier Donald Tusk poprosił Sejm o wyrażenie wotum zaufania. Głosowanie w tej sprawie jeszcze dziś.

Czytaj więcej w Money.pl
Platforma na największym zakręcie w historii W środę 40 posłów PO zagłosowało za przekazaniem do dalszych prac w Sejmie projektu ustawy autorstwa Solidarnej Polski, który zaostrza prawo aborcyjne.
Kontrowersyjna decyzja premiera. _ Proszę o uczciwy rachunek tego, co robię _ Donald Tusk przyznaje, że świadomie podejmuje ryzyko. Chce w ten sposób uciszyć opozycję.
Godzina prawdy dla Tuska. Nie ma mowy o ZUS-ie w umowach śmieciowych Premier za to obiecuje, miliardy lecą szerokim strumieniem. Zobacz całą relację na żywo.
bFggQqaG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)