Notowania

Mały ruch graniczny do Rosji. Putin podpisał ustawę o ratyfikacji umowy

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podpisał ustawę federalną o ratyfikacji umowy między rządami Rosji i Polski o zasadach małego ruchu granicznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podpisał ustawę federalną o ratyfikacji umowy między rządami Rosji i Polski o zasadach małego ruchu granicznego.

Putin złożył podpis pod tym dokumentem w czwartek, jednak do wiadomości publicznej podano to w piątek przez opublikowanie ustawy na rządowym portalu będącym odpowiednikiem polskiego Dziennika Ustaw.

Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, ratyfikowała umowę 25 maja. Rada Federacji, wyższa izba parlamentu FR, zatwierdziła ją 6 czerwca. W Polsce umowa też przeszła już całą procedurę ratyfikacyjną. 4 maja podpis pod aktem ratyfikacyjnym złożył prezydent Bronisław Komorowski.

Umowę o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a częścią Pomorza oraz Warmii i Mazur podpisali 14 grudnia 2011 roku w Moskwie szefowie dyplomacji Polski i Rosji, Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow.

Wejście w życie porozumienia o małym ruchu granicznym umożliwi wielokrotne przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej przez mieszkańców stref przygranicznych obu państw oraz przebywanie na terenie strefy sąsiada bez konieczności posiadania wizy.

Po stronie polskiej umowa obejmuje część województwa pomorskiego: Gdynię, Gdańsk, Sopot oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski, w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg i powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki oraz Olsztyn, jak również powiaty: olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki. Natomiast po stronie rosyjskiej strefą przygraniczną będzie cały obwód kaliningradzki.

Porozumienie określa zasady małego ruchu granicznego między Polską a Rosją, m.in. warunki przekraczania granicy w ramach małego ruchu granicznego, zasady i czas pobytu w strefie przygranicznej, tryb i warunki wydawania zezwoleń na przekraczanie granicy, wysokość opłat za wydanie zezwolenia, sankcje stosowane wobec osób naruszających zasady małego ruchu granicznego.

Poprzez wprowadzenie ułatwień w przekraczaniu granicy polsko-rosyjskiej przez mieszkańców strefy przygranicznej umowa ma złagodzić bariery, które stanowi granica Schengen. Porozumienie powinno przyczynić się do ożywienia społecznego, kulturalnego oraz gospodarczego, szczególnie po stronie polskiej, głównie w branży handlowej i usługowej, w tym w hotelarstwie i w turystyce.

Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację przez prezydenta umowy z Rosją 16 marca. W połowie kwietnia za ratyfikacją opowiedział się Senat.

Czytaj więcej o polsko-rosyjskich relacjach w Money.pl
Pilna rozmowa Tuska z Putinem. O kibolach Polski premier uważa, że złe emocje stadionowe nie powinny mieć wpływu na dobre relacje pomiędzy obydwoma krajami.
Rosja wykorzystuje Syrię do swoich celów? Rosja awansowała ostatnio do rangi centrali międzynarodowej dyplomacji w sprawach dotyczących Syrii. Jak to zrobili?
Nie chcą już Putina. "To jest nasze miasto!" Ponad 30 tys. osób wyszło we wtorek na ulice Moskwy, aby po raz kolejny zażądać odejścia Władimira Putina z Kremla.
Tagi: stosunki polska-rosja, putin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz