Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mamy problem z płaceniem podatków. Zaległości są większe niż spodziewał się rząd

0
Podziel się:

Nawet 45 mld zł mogą wynosić niezapłacone podatki VAT, PIT czy CIT. Nawet rząd jest tymi danymi zaskoczony.

Mamy problem z płaceniem podatków. Zaległości są większe niż spodziewał się rząd
(Andrzej Iwańczuk/Reporter)
bEEjuwpx

Polskie firmy i sami Polacy coraz częściej zadłużają się u fiskusa. Najnowsze dane wskazują na rosnące zaległości podatkowe. W sumie może to być nawet 45 mld zł.

Jak pisze _ Puls Biznesu _ dług podatników wobec fiskusa narasta. Szacuje się, że zaległości w płaceniu VAT, PIT i CIT wynoszą ponad 45 miliardów złotych. I to bez odsetek. A jak czytamy w gazecie, kwota zaległości jest większa niż prognozowano w budżecie.

Minister finansów ocenił bowiem, że wszystkie należności podatkowe w 2014 roku tylko nieznacznie przekroczą 42 miliardy złotych, a mogą sięgnąć 50 miliardów złotych. Gdyby udało się te pieniądze odzyskać, deficyt budżetowy zmieniłby się w nadwyżkę.

bEEjuwpz

Wzrost zobowiązań wobec budżetu w ostatnich latach eksperci tłumaczyli kryzysem i trudną sytuacją makroekonomiczną. Jednak w ubiegłym roku polska gospodarka urosła o ponad 3 procent. _ Prawdziwym problemem jest więc skuteczność w ściągalności podatków i rosnąca skala nadużyć ze strony firm _ - uważa Dariusz Bednarski z firmy doradczej Grant Thornton.

Czytaj więcej w Money.pl
Balcerowicz ostro: Polska wyhamuje bez reform Ordynacja miałaby rangę Kodeksu podatkowego, a jej celem byłoby usunięcie niejasnych i niespójnych przepisów, które utrudniają życie podatnikom i urzędnikom skarbowym
Szczurek zapowiada mniej inwazyjne podatki _ Gdyby to wyszło, to czułbym się jak w niebie _ - skomentował szef BCC Marek Goliszewski odnosząc się do propozycji resortu.
W weekend urzędnicy pomogą wypełnić PIT-y W urzędach przygotowano dodatkowe punkty informacyjne, a podatnicy będą mieli do dyspozycji również broszury informacyjne na temat zasad odliczania podatku czy przysługujących im ulg
bEEjuwqa
podatki
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)