Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jarosław Gowin
14.01.2014 15:05

"Mamy monstrualnie rozbudowane państwo"

Polityk odniósł się do opublikowanego tego dnia globalnego indeksu Economic Freedom 2014 The Heritage Foundation i Wall Street Journal.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Polska do 2020 r. powinna znaleźć się w pierwszej dziesiątce krajów o największej wolności gospodarczej - uważa szef Polski Razem Jarosław Gowin. Jego zdaniem w tym celu należy uprościć prawo i system podatkowy, a w przyszłości ograniczyć podatki i koszty pracy.

Podczas wizyty w Katowicach Gowin odniósł się do opublikowanego tego dnia globalnego indeksu _ Economic Freedom 2014 _ The Heritage Foundation i _ Wall Street Journal _. Według rankingu mimo awansu na 50., najwyższą w historii pozycję, Polska nadal jest _ umiarkowanie wolnym _ gospodarczo krajem.

Gowin ocenił, że awans w rankingu to dobra wiadomość oznaczająca, że w Polsce można wprowadzać pozytywne zmiany. _ Cały kłopot polega po pierwsze na tym, że eksperci dostrzegają te pozytywy tylko w obszarach działalności dwóch ministerstw - infrastruktury i sprawiedliwości, a mówiąc konkretnie uważają, że wolność gospodarcza w Polsce poszerzyła się dzięki tym zmianom, które ja wprowadzałem, dzięki deregulacji, reorganizacji sądów, informatyzacji sądownictwa _ - powiedział szef Polski Razem.

Drugi problem - według Gowina - polega na tym, że ostatnie propozycje rządu idą w kierunku ograniczania wolności. Nie przekonuje go zapowiedź premiera Donalda Tuska, który chciałby, by Polska do roku 2020 awansowała do pierwszej dwudziestki krajów, jeżeli chodzi o PKB. Ranking fundacji Heritage pokazuje bowiem, że Polska jest na jednym z ostatnich miejsc na świecie, jeżeli chodzi o tzw. rozmiar państwa - przekonywał polityk.

_ Mamy monstrualnie rozbudowane państwo. Aż 44 proc. PKB pochłaniane jest przez instytucje państwowe i przez nadmiernie rozrośnięte urzędy skarbowe czy wymiar fiskalny. To oznacza, że nawet jeżeli będzie wzrastać ogólne PKB, to Polacy nie odczują tego w swoich portfelach _ - podkreślił Gowin. Polska Razem chce, by do 2020 r. Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce na świecie, jeżeli chodzi o wolność gospodarczą. _ Te zmiany można przeprowadzić bezkosztowo - naprawiając prawo, upraszczając system podatkowy, a w przyszłości ograniczając podatki i koszty pracy _ - uważa Gowin.

Według niego przeszkodą na drodze do wprowadzenia tych zmian są _ trzy lewice _, które według niego zdominowały polską scenę polityczną. To lewica _ ideologiczna _ Leszka Millera, _ populistyczna _ Jarosława Kaczyńskiego i _ biurokratyczna _ Donalda Tuska - mówił Gowin. Szef Polski Razem przyjechał na Śląsk, bo według niego przygotowywana jest tu przyszła koalicja rządowa PO i SLD. Tak Gowin interpretuje sytuację w śląskim sejmiku, w którym z koalicją PO-PSL w grudniu zaczęli współpracować radni SLD, a Sojusz wprowadził do zarządu województwa swojego przedstawiciela.

_ Celem Polski Razem jest doprowadzenie do tego, żeby po pierwsze taka koalicja nie powstała, a po drugie, żeby państwo sukcesywnie uwalniało energię Polaków i poszerzało wolność gospodarczą, a nie narzucało przedsiębiorcom kolejne ograniczenia _ - podkreślił Gowin. W tym kontekście skrytykował premiera, który ostatnio zapowiedział walkę z tzw. umowami śmieciowymi. W opinii Gowina realizacja tych planów będzie oznaczała bankructwo lub przejście do szarej strefy wielu małych i średnich firm.

_ Rzeczywiście mamy do czynienia z eksperymentem na skalę na razie wojewódzką, oby nie krajową - z sojuszem dwóch lewic (...). Przypomnę, że ta haniebna koalicja została zawarta 16 grudnia. 16 grudnia dogadywać się z postkomunistami na Śląsku to naprawdę nie mieć wyczucia _ - skomentował europoseł i wiceprezes Polski Razem Marek Migalski. Jak mówił, ugrupowanie Gowina powstało po to, by odsuwać lewicę od władzy.

Gowin był pytany podczas konferencji, czy wystartuje w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Odpowiedział, że decyzje personalne jeszcze nie zapadły. Przyznał, że jest namawiany do startu. _ Jestem wśród tych, którzy uważają, że prezes Gowin powinien wystartować, natomiast opór stanowi sam Jarosław Gowin _ - powiedział Migalski. Partia Polska Razem została założona w grudniu przez Jarosława Gowina, PJN oraz Republikanów.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: Jarosław Gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz