Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

MAN chce zapłacić prawie 10 mld euro za Scanię

0
Podziel się:

W ten sposób firma stanie się trzecim co do wielkości producentem samochodów użytkowych na świecie.

bETICKUl

Producent samochodów ciężarowych MAN chce przejąć szwedzkiego konkurenta Scanie za kwotę 9,6 miliarda euro. W ten sposób firma stanie się trzecim co do wielkości producentem samochodów użytkowych na świecie oraz wzmocni swą pozycję w rywalizacji z firmami Volvo oraz Daimler-Chrysler.

W nocy z niedzieli na poniedziałek MAN podał do wiadomości, że zapewnił sobie 5,18 procent dających prawo głosu akcji Scanii. Nabył je od francuskiego producenta samochodów - Renault.

Nie razie nie wiadomo, czy dwóch większościowych udziałowców Scanii - Volkswagen oraz szwedzka rodzina przemysłowców Wallenberg - zgodzi się przejęcie.

bETICKUn

MAN oferuje za każdą akcję Scanii 0,151 zwykłych akcji własnej spółki z doliczeniem 38,35 euro w gotówce. Zgodnie z piątkowym kursem zamknięcia daje to łączną wartość 9,6 miliarda euro lub 48 euro za jedną akcję Scanii.

Przejęcie szwedzkiej firmy MAN chce sfinansować kapitałem własnym, kredytami jak również poprzez zwiększenie kapitału. MAN ma już na to zgodę walnego zgromadzenia. Firma planuje także częściowe refinansowanie poprzez emisję do dwóch miliardów euro. MAN zamierza przekształcić się w europejską spółkę akcyjną (Societas Europaea).

bETICKUO
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)