Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Manifestacja górników: "Złodzieje!". Na postulaty związkowców odpowiada premier

0
Podziel się:

Trzeba rozmawiać argumentami siły, bo dialog się skończył. Ten dialog zniszczył Tusk - mówił szef Solidarności Piotr Duda.

Manifestacja górników: "Złodzieje!". Na postulaty związkowców odpowiada premier
(PAP/Andrzej Grygiel)

1/7

fot: PAP/Andrzej Grygiel

Przeciwdziałanie nadmiernemu importowi węgla, zwłaszcza z Rosji, nowa strategia dla górnictwa i zawetowanie unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego - to punkty petycji skierowanej do premiera, którą odczytano podczas manifestacji w Katowicach. Zdaniem protestujących sytuacja górnictwa jest dramatyczna, co grozi zamykaniem kopalń i likwidacją wielu miejsc pracy na Śląsku. Premier Donald Tusk stwierdził, że związkowcy mają obiektywne powody do troski, wynikające ze złego zarządzania w firmie. Zapowiedział, że będzie oczekiwał od zarządu odważnych decyzji.

Aktualizacja 15:18

_ - W przypadku Kompanii Węglowej to związkowcy mają dużo więcej racji niż zazwyczaj i mają naprawdę obiektywne powody troski, czy wkurzenia na to, co się działo w Kompanii Węglowej. Musimy wspólnie z nimi tę sprawę wyczyścić, związaną także ze złym zarządzaniem _ - powiedział premier na konferencji prasowej w Warszawie.

Zapowiedział twarde decyzje restrukturyzacyjne, które zostaną wypracowane wspólnie z zarządem KW i związkami. Podkreślił, że sytuacja Kompanii Węglowej będzie poruszana na wtorkowym posiedzeniu zespołu energetycznego. Zapowiedział też, że będzie chciał też się spotkać z przedstawicielami Kompanii Węglowej i protestującymi tak szybko, jak to możliwe.

_ Kiedy porównuję sytuację Kompanii Węglowej z innymi kompaniami, to muszę powiedzieć, że są obiektywne powody kłopotów - wyczerpywanie się zasobów w jednej z kopalń, zły gatunek bądź słaba jakość węgla w innej kopalni, przerost zatrudnienia w niektórych _ - wymieniał.

Jego zdaniem w tym przypadku mamy do czynienia z klasyczną sytuacją - z jednej strony kilka dobrych kopalń, ale też kilka złych w ramach jednej grupy. _ Będzie to wymagało bardzo odważnych decyzji ze strony zarządu. Będę formułował takie jednoznaczne oczekiwanie wobec nadzoru właścicielskiego, czyli ministra gospodarki i nowego zarządu Kompani Węglowej. I trzeba z górnikami i związkowcami bardzo otwarcie porozmawiać _ - podkreślił Tusk.

Górnicy wyszli na ulice: _ Złodzieje! _

Tysiące górników zgromadziły się przy gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Schody do budynku zostały oblane czerwoną cieczą, zapalono opony, a plac spowił dym. Manifestacji towarzyszy olbrzymi tumult: wybuchy petard, trąbienie i wycie syren. Słychać okrzyki _ Złodzieje! _ Organizatorzy apelują o spokój.

Z rządem trzeba rozmawiać przy użyciu argumentów siły, gdyż premier Donald Tusk nie rozmawia ze związkami zawodowymi i pracownikami - zniszczył dialog społeczny - mówił szef _ S _ Piotr Duda podczas wtorkowej wielotysięcznej demonstracji górników w Katowicach.

Duda nawoływał wszystkich do wyjścia na ulice, by - jak się wyraził - odsunąć od władzy _ tych liberalnych drani _. - _ Nie łudźcie się, że wystarczy złożona dzisiaj petycja u pana wojewody, że wystarczy list do pana premiera Tuska. Tusk nie rozmawia ze związkami i pracownikami. Z nimi trzeba rozmawiać argumentami siły, bo dialog się skończył. Ten dialog zniszczył Tusk _ - powiedział Duda.

W manifestacji uczestniczyli kandydujący do Parlamentu Europejskiego ze śląskiej listy Solidarnej Polski bokser Tomasz Adamek i eurodeputowany Tadeusz Cymański. _ Solidaryzuję się z górnikami, przecież stąd się wywodzę. Nie możemy zamykać kopalń _ - powiedział bokser. Górniczy protest poparł też podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach europoseł Marek Migalski, lider śląskiej listy Polski Razem. Ocenił, że wielokrotnie węgiel był _ wykorzystywany _ do celów politycznych.

_ - W momencie, w którym korzystne było politycznie uderzanie w polskie górnictwo, to w nie uderzano i niszczono. Dzisiaj, kiedy polski węgiel jest rehabilitowany i wreszcie sobie większość osób uświadamia, że to jest nasze dobro narodowe, to nagle się okazuje, że politycy rządowi przyjeżdżają na Śląsk i dopieszczają węgiel _ - dodał.

Kompania Węglowa traci miliard złotych w rok

Związkowców najbardziej niepokoi sytuacja w Kompanii Węglowej - największej firmie górniczej w Europie, zatrudniającej 55 tys. osób, która w ubiegłym roku straciła ponad miliard zł na sprzedaży węgla. Od poniedziałku w części kopalń Kompanii wstrzymano wydobycie, by nie powiększać ilości niesprzedanego surowca - na zwałach spółka ma go obecnie 5 mln ton. Przestojowi sprzeciwiają się związkowcy, których zdaniem to wstęp do zamykania kopalń, a w konsekwencji utraty wielu miejsc pracy i degradacji całego regionu.

Według związkowych liderów sytuacja nie tylko w KW, ale w całym górnictwie jest dramatyczna. Domagają się oni od rządu rozpoczęcia konstruktywnych rozmów na temat bieżącego planu ratunkowego i nowej strategii dla branży. Jeden z kluczowych związkowych postulatów dotyczy opracowania strategii bezpieczeństwa energetycznego Polski w oparciu o elektrownie węglowe.

Związkowcy przekonują, że płacone przez górnictwo podatki stanowią pokaźną część dochodów budżetu państwa. _ - Wielu niedouczonych polityków powtarza, że do górnictwa się dopłaca. Chcę wyraźnie powiedzieć, że od kilkunastu lat państwo nie dopłaca do górnictwa W ciągu ostatnich 10 lat z tytułu zobowiązań publiczno-prawnych przedsiębiorstwa sektora węglowego wpłaciły do budżetu państwa 73 mld zł _ - powiedział szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.

Związkowcy zapowiadają, że jeżeli rząd nie zareaguje na ich postulaty, 19 maja zorganizują manifestację w Warszawie.

W petycji górnicy domagają się: natychmiastowego wprowadzenia mechanizmów przeciwdziałających nadmiernemu importowi węgla spoza Unii Europejskiej, w szczególności z Federacji Rosyjskiej, oraz natychmiastowego przystąpienia do negocjacji i uzgodnienia nowej strategii funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego na kolejnych 15 - 20 lat oraz tzw. ustawy górniczej.

Chcą też stworzenia długoterminowej strategii dla sektora paliwowo-energetycznego, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju w oparciu o węgiel. Ponadto, podkreślają konieczność wznowienia projektu dot. tworzenia grup kapitałowych łączących spółki wydobywające węgiel kamienny z energetyką.

Górnicy postulują także czasowe obniżenie wysokości lub zawieszenie części obciążeń publicznoprawnych spółek dotkniętych kryzysem, oraz zmiany systemu tych obciążeń dla polskiego górnictwa, uwzględniającej szczególną rolę sektora dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Opowiadają się za zawetowaniem tzw. drugiego pakietu klimatyczno-energetycznego oraz renegocjacją i zawieszeniem przepisów związanych z wdrażaniem unijnej polityki klimatycznej, a także za wprowadzeniem własnej polityki klimatycznej uwzględniającej polskie uwarunkowania społeczno-gospodarcze i bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)