Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Świat ucieka Europie. Mapa największych firm wiele tłumaczy

29
Podziel się:

Jeśli spojrzeć na mapę świata największych firm, to widać, które rejony się rozwijają, a które tylko przejadają owoce pracy wcześniejszych pokoleń. Wyścig o przyszłość trwa pomiędzy USA, a Chinami. Europa już raczej się z niego wyłączyła.

Europa zajmuje się produkcją paliw. Wysokie technologie powstają gdzie indziej
Europa zajmuje się produkcją paliw. Wysokie technologie powstają gdzie indziej

Jeśli spojrzeć na mapę świata największych firm, to widać, które rejony się rozwijają, a które tylko przejadają owoce pracy wcześniejszych pokoleń. Wyścig o przyszłość trwa pomiędzy USA a Chinami. Europa już raczej się z niego wyłączyła.

Jak sprawdzić, czy w danym kraju są szanse na szybki rozwój, a ludzie osiągają awans społeczny? Wystarczy spojrzeć, czy na wyżyny wybijają się nowe firmy, które bazują na innowacyjnych pomysłach.

Taki Facebook czy Amazon wykorzystały najlepiej boom internetowy. Netflix przeniósł wypożyczanie filmów z punktów stacjonarnych do sieci. Apple sprzedający urządzenia mobilne przekroczył w pierwszy czwartek sierpnia poziom biliona dolarów wartości giełdowej. Tempa przyrostu gigantowi zazdrości cały świat.

Zobacz także: Zobacz też: Szefowie Apple naciskają na Donalda Trumpa, żeby się uspokoił. "Na jesieni może być gorąco"

W Polsce olbrzymi awans zrobił CD Projekt, który wart jest obecnie 19 mld zł. Spółka wspięła się na ósme miejsce na giełdzie z 25. jeszcze na koniec 2016 r., wyprzedzając ostatnio m.in. KGHM. Okazało się, że wyprodukowanie serii gier Wiedźmin i produkcja kolejnej wyczekiwanej już na świecie gry Cyberpunk 2077 daje więcej szans na zyski, niż grzebanie za olbrzymie pieniądze w ziemi w poszukiwaniu cennych metali.

RS Components, brytyjska firma dystrybuująca elektronikę i systemy automatyki dla wielkich przedsiębiorstw na całym świecie, stworzyła mapę krajów według firm o największej kapitalizacji giełdowej. Wystarczy sprawdzić, w jakich branżach działają giganci poszczególnych państw, żeby uzyskać bardzo ciekawy obraz.

Banki dominują na największej części globu

Generalnie większość świata zdominowana jest przez banki. Rosja, Kanada, Brazylia, Australia, Wielka Brytania - w tych krajach to największe firmy. Mało to rozwojowe. Owszem banki są niezbędne w gospodarce, ale skoro są większe niż największa firma, która coś konkretnego robi - jakiś produkt lub usługę - to niezbyt dobry znak.

Nie najlepiej jest też w Europie. Ta stoi na przerobie paliw. Z wyjątkiem Niemiec, gdzie króluje integrator systemów IT SAP, Irlandii z spółką Medtronic z branży technologicznej, Hiszpanii z gigantem w branży sprzedaży detalicznej i Rumunii, gdzie największy jest należący do Renault producent samochodów Dacia.

Taka sytuacja potwierdza, że dużo w Europie jest samochodów i dużo firm może zarabiać na zapewnianiu im paliwa. Tyle że przerób paliw to nie działalność, która jest szczytem myśli technologicznej. To nie przyszłość, ale teraźniejszość, a być może powoli przeszłość w miarę rozwoju rynku aut elektrycznych. Przyszłość jest w nowych technologiach, które zmieniają świat. A firmy, które się nimi zajmują, dominują w USA, Chinach, Indiach, RPA i Islandii.

W Azji sektor technologiczny to aż 15 proc. składu największych spółek, z globalnymi potęgami jak Tencent w Chinach, Samsung w Korei Południowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
gdertr
4 lata temu
wszyscy chcą być bogaci.,... a tam gdzie jest bogactwo tam nie ma Boga. Bóg jest najważniejszy. Bogactwa na tamten świat nie weźmiesz. Najważniejszy w świecie do którego trafimy jest Bóg - pieniądze nie mają znaczenia. Pieniądz tu na świecie jest tylko środkiem żeby móc przeżyć. Pieniądz nie jest celem. Celem jest nasze zbawienie i dastanie się tam gdzie jest Bóg. Taka jest prawda.
Zibi
4 lata temu
Zaraz zaraz, to strategiczną polską firmą Orlen zarządza były wójt Pcimia. To chyba sen. To nie może być jawa.
la2010
4 lata temu
Polska może być osamotniona, biedna, niewykształcona, izolowana, wyśmiewana, nawet nie musi być wolna i niekoniecznie niepodległa - najważniejsze, żeby była KATOLICKA. Tak widzi świat PREZES, a jak PREZES tak to widzi, to widzi to tak samo rząd. O pierwszym hamulcowym, jakim stał się w Polsce KK, nie warto nawet wspominać.
lork
4 lata temu
niestety taka jest rzeczywistość. ale dla mnie i wielu jest szansa. trzeba głęboko zrewolucjonizować to jak robi się, myśli i wdraża itp. sięgnąć po więcej niż follow-up/copy-caty tego co już istnieje i głębiej niż "internetowe" byznesy, appkowe "cuda". sięgnąć głęboko do technologii, o których nikt do tej pory nie pomyślał, wdrożyć je w rzeczywistości, globalnie, trwale, równo, uczciwie, z satysfakcją itp.
Zgred
4 lata temu
Rosja, Kanada, bazylia czy Australia to ... bankowość ? aha
...
Następna strona