Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jest potwierdzenie. Marek Dietl prezesem warszawskiej giełdy

13
Podziel się

W czerwcu po ponad pięciomiesięcznej przerwie udało się wybrać nowego prezesa zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Trzy miesiące później może on przejąć swoje obowiązki już oficjalnie. KNF wydała zgodę.

Marek Dietl może już oficjalnie pełnić funkcję prezesa. Czekał na to trzy miesiące
Marek Dietl może już oficjalnie pełnić funkcję prezesa. Czekał na to trzy miesiące (Krystian Dobuszynski/REPORTER)
bEiyLRHF

W czerwcu po ponad pięciomiesięcznej przerwie udało się wybrać nowego prezesa zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Trzy miesiące później może on przejąć swoje obowiązki już oficjalnie. KNF wydała zgodę.

"Komisja Nadzoru Finansowego we wtorek, 26 września 2017 r. jednogłośnie udzieliła zgody na dokonanie zmiany w składzie Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA polegającej na powołaniu w skład zarządu giełdy Marka Dietla i powierzeniu mu funkcji Prezesa Zarządu" - podała KNF w komunikacie. Oznacza to, że Dietl może już oficjalnie pełnić funkcję, do której wybrano go ponad trzy miesiące temu.

Po tym jak w pierwszych dniach stycznia przedstawiciele rządu odwołali dotychczasową prezes Małgorzatę Zaleską minęło ponad pięć miesięcy, zanim wybrano jej następcę. Co prawda pierwotnie zgłoszono Rafała Antczaka, ale na własną prośbę po kilku tygodniach zrezygnował.

bEiyLRHH

Dopiero na poniedziałek 19 czerwca zwołano kolejne walne zgromadzenie akcjonariuszy, które wybrało nowego szefa GPW. Na giełdzie panowało więc najdłuższe bezkrólewie w historii.

Zobacz także: Zobacz również: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

Giełdą pokieruje Marek Dietl. Nominowany był przez Mateusza Morawieckiego, który w imieniu skarbu państwa odpowiadał za nadzór właścicielski nad giełdą. Państwo ma w niej 35 proc. udziałów o wartości ponad 651 mln zł według wyceny z wtorku.

bEiyLRHN

Dietl kojarzony jest nie tyle z Morawieckim, co bardziej z prezydentem Andrzejem Dudą, którego był wcześniej bliskim współpracownikiem.

Od momentu wyboru Dietla akcje GPW spadły z poziomu 47 zł do dzisiejszych ponad 44 zł za akcję.

Notowania akcji GPW w ostatnim tygodniu

Dietl był członkiem rady nadzorczej GPW od czerwca 2016 roku. Wcześniej zasiadał w zarządach lub był prokurentem kilku spółek. Był ponadto członkiem rad nadzorczych i komisji rewizyjnych m.in. w spółce Port Lotniczy Lublin, BGK i Libella.

bEiyLRHO

Jedynym kontrkandydatem był w czerwcu bowiem kontrowersyjny biznesmen Mariusz Patrowicz (znany również jako "król spekulantów"), zgłoszony przez jednego z akcjonariuszy giełdy, do którego należą zaledwie dwie akcje. Więcej na jego temat pisaliśmy w tekście: "Król spekulantów" prezesem warszawskiej giełdy? Patrowicz jednym z dwóch kandydatów.

Przed samym głosowaniem nad wyborem prezesa GPW Patrowicz zrezygnował jednak z kandydowania. Wskazał, że Marek Dietl jest bardzo dobrym kandydatem i życzył mu długiej kadencji.

bEiyLRIi
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
basia
4 lata temu
N o moze ten PREZES zrobi coś z oszustami firmami o nazwie krzak do okradania ludzi jak SADOVAYA SUNEX ECR ABPOL itd czy dalej mogą naiwnych co im kasę dali okradać w Zywe OCZY BANDY ZŁODZIEJSKIE
AKCJONARIUSZ
4 lata temu
Wszędzie zmiany a Dyrektora w schronisku kotów wymieniono ?
Oszukana
4 lata temu
Nic nowego, kolejny swój człowiek wsadzony na intratne stanowisko, a tyle było krzyku gdy PO obsadzała stanowiska swoimi. Czym różni się obecny rząd od poprzedniego? Robi to z cynicznym uśmiechem i wbija wszystkim do głowy że to wynika z troski o kraj. I jeszcze grozi " jak nie posłuchacie to nie będzie 500+", no właśnie i ci co biorą pieniążki muszą popierać wszystkie działania dobroczyńców. Mam tylko nadzieję, że Pan Bóg widzi wszystko i odpowiednio wszystkich oceni. Pan Bóg, nie kościół bo to obecnie dwie różne płaszczyzny. Tak samo jak katolik z PiSu i katolik z wyboru. Chciałoby się czasami powiedzieć " Boże, widzisz i nie grzmisz?" ale miejmy nadzieję, że ten grzmot kiedyś uderzy.
bEiyLRIj
Metro66
4 lata temu
Jak to zrobił Bóg że tchnął życie w glinę ? Ale jak to robią biznesmeni że świstek zamieniają w papier wartościowy ?
fdx
4 lata temu
widać jak "dobra zmiana" podchodzi do obsadzanie spółek SB. Mają takie miernoty, że przez pół roku nie mogli typa zatwierdzić...a jak już zatwierdzili, to mocnym "masowaniem" wymogów.