Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Marek Zagórski ma stanąć na czele ministerstwa cyfryzacji

Marek Zagórski ma stanąć na czele ministerstwa cyfryzacji

Marek Zagórski na tę nominację czekał od kilku miesięcy. Fot. Ministerstwo Skarbu Państwa
Marek Zagórski na tę nominację czekał od kilku miesięcy.

Od wtorku Marek Zagórski prawdopodobnie pokieruje resortem cyfryzacji. Jego nazwisko już od dawna wymieniane jest w tym kontekście. Jest mniej niezależny od poprzedniczki i ma poparcie m.in. premiera Mateusza Morawieckiego.

We wtorek przed południem prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie Rady Ministrów.

Już pod koniec marca media wskazywały, że to Marek Zagórski będzie następcą Anny Streżyńskiej. Po jej odwołaniu 9 stycznia przez chwilę los Ministerstwa Cyfryzacji był niejasny. Jej resort był jedynym, który po rekonstrukcji nie dostał nowego szefa. Sama Streżyńska podejrzewała, że ministerstwo przestanie istnieć.

Przyczyną odwołania Streżyńskiej miała być m.in. bezpartyjność, co oznaczało zbyt dużą niezależność. Tego problemu w przypadku Zagórskiego nie ma. To m.in. wiceprezes partii Porozumienie Jarosław Gowina.

Zagórski nie jest nową postacią w ministerstwie cyfryzacji. Z resortem jest związany od września 2016 roku. Po rekonstrukcji rządu i odejściu minister Anny Streżyńskiej, to on kierował pracami resortu.

Anna Streżyńska: mam zaufanie do nowego ministra cyfryzacji


 

- Bardzo ładnie sprawdził się w kilku ostatnich miesiącach jako osoba pełniąca obowiązki de facto, kierująca pracami tego resortu - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w Polsat News, zapowiadając wtorkową nominację.

- Jesteśmy w epoce czwartej rewolucji przemysłowej, rewolucji cyfrowej, więc traktujemy ministerstwo cyfryzacji jako bardzo ważne ministerstwo, chcemy, by ono jak najbliżej współpracowało z przedsiębiorcami, żeby unowocześniało nasze usługi - mówił Morawiecki.

Wiele wskazuje na to, że Zagóski zrezygnuje z kilku projektów firmowanych przez Streżyńską. Mowa m.in. eZdrowiu, którym ma się zająć minister zdrowia. Media spekulują też na temat końca mDokumentów.

Zanim Zagórski trafił do ministerstwa cyfryzacji, był sekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa przez 9 miesięcy. Za poprzednich rządów PiS w okresie od maja 2006 do maja 2007 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Poza polityką Marek Zagórski był też aktywny w sektorze prywatnym. Stał na czele zarządu m.in. spółki Wipasz (produkcja pasz) oraz Poręczenia Kredytowe. W latach 90-tych był prezesem Pomorskiej Stacji Radiowej, TV GryfNet i redaktorem naczelnym Wydawnictwa Punkt Widzenia.

Urodził się 6 sierpnia 1967 roku w Kamieniu Pomorskim. Ukończył Uniwersytet Szczeciński, a dokładniej Wydział Humanistyczny na kierunku pedagogika oraz podyplomowe studia w zakresie finansów i bankowości w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Prywatnie jest żonaty i ma dwoje dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
PawełK
2018-05-06 09:11
Innymi słowy BMW (Bierny Mierny ale Wierny ) xD
pisie kadry !
2018-04-19 02:40
on sie zna na informatyce jak kura na astronomii
a123
2018-04-19 02:10
w celach oszczędnościowych cyfryzacja nie będzie obejmować kodowania innego niż binarny - tylko 0 /1 - tak było na początku. Ma być od tego , że albo jest albo nie ma a nie takie tam jest ale nie ma lub działa ale nie działa jak powinno. Żadnych kompromisów i uników .