Notowania

Przejdź na
skarb państwa
07.03.2013 18:47

Mariusz Grendowicz prezesem Polskich Inwestycji Rozwojowych

Zadaniem Mariusza Grendowicza, który został prezesem spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe, będzie stworzenie instytucji finansowej istotnej dla rozwoju naszego kraju - ocenił dzisiaj na konferencji minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Zadaniem Mariusza Grendowicza, który został prezesem spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe, będzie stworzenie instytucji finansowej istotnej dla rozwoju naszego kraju - ocenił dzisiaj na konferencji minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Rada nadzorcza Polskich Inwestycji Rozwojowych wybrała Mariusza Grendowicza na prezesa spółki - poinformował dzisiaj resort skarbu. Mariusz Grendowicz jest ekonomistą, pracował m.in. w Citigroup, ING oraz w ABN Amro Polska. Od marca 2008 do sierpnia 2010 roku był prezesem BRE Banku.

_ - Szukaliśmy osoby z wyjątkowym doświadczeniem w sektorze finansowym, w bankowości w Polsce; można powiedzieć, że osoby z najwyższej półki _ - powiedział dziennikarzom Budzanowski.

Dodał, że przed nowym prezesem stoi wielkie wyzwanie. _ Wyzwanie bardzo trudne, poważne. Zbudowanie zupełnie nowej instytucji finansowej, bardzo istotnej z punktu widzenia wyzwań rozwojowych naszego kraju _ - stwierdził.

Grendowicz podkreślił z kolei, że ma świadomość ogromnej odpowiedzialności związanej ze stanowiskiem, które objął. _ Od tej chwili zaczynam intensywną pracę na rzecz spółki. W pierwszym okresie skoncentrujemy się na sprawach organizacyjnych, nad przejęciem od resortu skarbu kwestii związanych z organizacją spółki i wdrożeniem zasad jej funkcjonowania, które resort przygotowywał _ - powiedział prezes PIR.

Program Inwestycje Polskie został zapowiedziany w październiku przez premiera Donalda Tuska podczas tzw. drugiego expose. Ma on na celu utrzymanie tempa wzrostu inwestycji i PKB oraz tworzenie miejsc pracy. Zgodnie z jego założeniami MSP dokapitalizuje BGK do 10 mld zł, co pozwoli na zwiększenie akcji kredytowej i gwarancyjnej banku na potrzeby finansowania inwestycji infrastrukturalnych. BGK może zaangażować w dany projekt do 2 mld zł, a oferowane przez niego narzędzia obejmują kredyty i gwarancje.

Uzupełnieniem finansowania dłużnego jest spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe, ze środkami również do 10 mld zł. PIR będzie obejmował części udziałów w inwestycji wraz z inwestorami strategicznymi. Minimalny próg zaangażowania PIR to 50 mln zł, maksymalnie 750 mln zł. MSP zakłada jak najszybsze wyjście z danej inwestycji (po zakończeniu budowy).

Docelowo, w perspektywie kilku lat, akcje PIR mają trafić na warszawską giełdę. Inwestycje infrastrukturalne obejmą m.in. sektory: energetyczny (dystrybucja i wytwarzanie), gazowy (sieć przesyłowa, wydobycie i magazyny), zagospodarowanie złóż węglowodorowych, w tym gazu łupkowego, portowy, morski, kolejowy, drogowy, przemysłowy i telekomunikacyjny, a także inwestycje samorządowe, np. komunikacja i utylizacja odpadów.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister zapowiada kolejne prywatyzacje W lipcu Skarb Państwa i BGK zobowiązały się do niesprzedawania akcji PKO BP przez kolejne 180 dni.
Państwo straciło na tym 80 milionów złotych ABW zatrzymała w woj. śląskim sześciu szefów firm podejrzanych o wyłudzenia przy obrocie stalą oraz pranie brudnych pieniędzy.
LOT do prywatyzacji? Logo i siedziba... Według Budzanowskiego podobny proces prywatyzacyjny, jak Air France i Lufthansa, powinien przejść polski przewoźnik.
Tagi: skarb państwa, mikołaj budzanowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz