Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Marsz niepodległości. Polski nacjonalizm gorszy niż rosyjski?

0
Podziel się:

- Wydarzenia w Warszawie dowiodły, że nacjonalizm w niektórych krajach Unii Europejskiej jest silniejszy niż w Rosji - oświadczył przewodniczący Aleksiej Puszkow. A co o wydarzeniach mówią rosyjskie media?

Starcia z policją podczas Marszu Niepodległości
Starcia z policją podczas Marszu Niepodległości (PAP/Paweł Supernak)
bEKpCZNh

- _ Wydarzenia w Warszawie dowiodły, że nacjonalizm w niektórych krajach Unii Europejskiej jest silniejszy niż w Rosji _- oświadczył przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Aleksiej Puszkow. Zobacz, co o wydarzeniach mówią rosyjskie media.

aktualizacja: 09:41

W ten sposób Puszkow odniósł się do burd, do jakich doszło wczoraj przed ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Uczestnicy Marszu Niepodległości obrzucili gmach ambasady petardami i racami. Spłonęła również budka strażnicza.

bEKpCZNj

_ - UE powinna zająć się swoimi członkami, a nie pouczać nas _ - napisał rosyjski deputowany na swoim koncie na Twitterze.

O wydarzeniu informują także najważniejsze rosyjskie media. Na razie unikają jednak używania mocniejszych słów - zapewne w oczekiwaniu na reakcje oficjalnych rosyjskich polityków. Nie unikają jednak komentarzy.

Dziennik Kommiersant na swojej stronie internetowej poinformował, że w związku z wydarzeniami ambasador Polski w Moskwie Wojciech Zajączkowski został wezwany do Rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Gazeta zauważa jednocześnie, że rosyjska policja wzmocniła środki bezpieczeństwa przed ambasadą Polski w Moskwie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/32/m285216.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/marsz;niepodleglosci;w;warszawie;polscy;politycy;to;barbarzynstwo,93,0,1419101.html) *Polscy politycy o marszu: To barbarzyństwo * - _ Totalny brak odpowiedzialności, barbarzyństwo _- tak Janusz Piechociński określa naruszenie immunitetu rosyjskiej ambasady przez uczestników Marszu Niepodległości. Zdaniem Wandy Nowickiej, zawiódł rząd. Popularny Moskowskij Komsomolec pisze, że ambasada Polski w Warszawie została zaatakowana przez polskich nacjonalistów. Uczestnicy demonstracji, zorganizowanej w związku ze Świętem Niepodległości Polski rozpalili ogień pod murem placówki, podpalając śmietnik i próbując wyłamać bramę misji dyplomatycznej. Gazeta twierdzi, że demonstranci wykrzykiwali obraźliwe słowa pod adresem Rosji, rzucali przez ogrodzenie petardy,
kamienie i kawałki asfaltu.

bEKpCZNp

Z kolei rządowa Rossijskaja Gazieta zwraca uwagę, że polska policja aresztowała chuliganów którzy zaatakowali ambasadę Rosji w Warszawie, a polski MSZ już potępił sprawców tego incydentu.

Ambasador RP w Moskwie na dywanik

W związku z wczorajszymi burdami przed ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie do MSZ Rosji został wezwany Wojciech Zajączkowski, ambasador Polski w FR - poinformował resort spraw zagranicznych na swojej stronie internetowej.

Po zajściach w Warszawie władze Moskwy wzmocniły ochronę ambasady RP. Przed polską misją dyplomatyczną pojawiły się dodatkowe siły policyjne. Teren wokół placówki jest patrolowany przez policjantów uzbrojonych w broń automatyczną. Przed gmachem stoi kilka pojazdów policyjnych.

bEKpCZNq

Moskiewskie władze nie podały, jakie są przyczyny tych kroków. Według radia Echo Moskwy stołeczne władze najwyraźniej obawiają się, że ktoś może chcieć zemścić się za wczorajszy atak na rosyjską ambasadę w Warszawie.

Obrońcy praw człowieka nie reagują

Lider nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimir Żyrinowski skrytykował obrońców praw człowieka w Rosji za brak reakcji na WCZORAJSZE burdy przed rosyjską ambasadą w Warszawie._ _

_ - Nasi obrońcy praw człowieka milczą. Interesuje ich tylko jedno: plac Bołotny, Pussy Riot i Michaił Chodorkowski. To wszystko. A jeśli naszych obywateli gdzieś biją lub obrażają, to ich to już nie interesuje _ - grzmiał Żyrinowski w kuluarach Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

bEKpCZNr

Przywódca LDPR zaapelował do parlamentarzystów w państwach zachodnich, by więcej uwagi poświęcali problemom przestrzegania praw ludności rosyjskojęzycznej w Europie Wschodniej.

Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji to jedno z ugrupowań stanowiących zaplecze polityczne Kremla. W ważnych głosowaniach w Dumie Państwowej partia Żyrinowskiego zawsze popiera Kreml. Sam Żyrinowski ma opinię polityka, który często mówi to, czego z różnych powodów powiedzieć nie może lub nie chce Kreml.

Wczoraj po południu ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości zorganizowany przez środowiska narodowe. Na tyłach ambasady rosyjskiej podpalono budkę policji ochraniającej budynek, na teren placówki dyplomatycznej rzucano petardy i race. Kilku uczestników marszu próbowało wspiąć się na ogrodzenie ambasady, podpalono też stertę śmieci na podwórku kamienicy obok.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Donald Tusk: "Jest mi wstyd!" - _ To, co się stało, jest nie do zaakceptowania _- mówił premier Donald Tusk.
Kik: "To był marsz przeciwko niepodległości" -_ Przestańmy tego typu marsze nazywać marszami niepodległości _- powiedział prof. Kazimierz Kik po Marszu Niepodległości w Warszawie.
Rosja oburzona. "To był atak na ambasadę" Rzecznik polskiego MSZ-tu już zareagował na ten incydent, wyrażając oburzenie z powodu naruszenia Konwencji Wiedeńskiej regulującej status dyplomatów innych państw.
Bilans Marszu Niepodległości. 72 zatrzymanych, 12 policjantów rannych - _ Zdziczenie i barbarzyństwo _ - mówi o ataku na rosyjską ambasadę szef MSW.
bEKpCZNK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)