Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: Struzik chce zawiesić płacenie "janosikowego"

0
Podziel się:

- Fizycznie nie będzie z czego tych pieniędzy zapłacić - powiedział Adam Struzik, marszałek województwa.

Mazowieckie: Struzik chce zawiesić płacenie "janosikowego"
(PAP/Grzegorz Jakubowski)
bEJkIpJx

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (na zdjęciu) zapowiedział, że zwróci się do ministra finansów, by przez przynajmniej cztery miesiące w 2013 r. Mazowsze nie płaciło _ janosikowego _. Zaznaczył, że województwo nie ma możliwości finansowych zapłacenia całej kwoty.

_ - Obserwujemy dramatyczny spadek wpływów podatkowych. Ten dramat dotyczy przede wszystkim niższych dochodów z CIT-u. Niestety jest również tendencja spadkowa, jeśli chodzi o dochody z PIT-u. W efekcie wygląda na to, że - według różnych analiz i metodologii - zabraknie nam między 300 a 400 mln zł, jeśli chodzi o poziom dochodów na rok 2013 _ - mówił na konferencji prasowej Struzik.

Mazowsze każdego miesiąca płaci 55,1 mln zł _ janosikowego _ (obowiązkowa wpłata bogatszych samorządów na rzecz biedniejszych), w 2013 r. będzie to łącznie 661 mln zł. Wpływy z CIT stanowią ok. 80 proc. dochodów województwa.

bEJkIpJz

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/76/m258636.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/chca;nowego;podatku;od;najbogatszych;co;czwarta;rodzina;czeka;na;pieniadze,245,0,1232373.html) Chcą nowego podatku od najbogatszych. Co czwarta rodzina czeka na pieniądze Struzik powiedział, że nawet po cięciach w wydatkach bieżących, ograniczeniu inwestycji, województwo nie będzie w stanie zapłacić całej kwoty _ janosikowego _. Dodał, że dzięki oszczędnościom udało się wygospodarować 110 mln zł, które będą przeznaczone na lipcową i sierpniową ratę. Powiedział, że w budżecie zabraknie ok. 220 mln zł, czyli na cztery wpłaty _ janosikowego _. _ - Fizycznie nie będzie z czego tych pieniędzy zapłacić _ - podkreślił.

Dodał, że obecnie _ janosikowe _ płacone jest z kredytu. _ Dalsze zadłużenie województwa nie jest już możliwe, kolejne kredyty nie są możliwe. Ten, który jest w rachunku bieżącym, trzeba spłacić do końca roku _ - powiedział.

Marszałek województwa zaznaczył, że _ janosikowe _ było ustalane na czasy stałego wzrostu gospodarczego. Dodał, że wysokość _ janosikowego _ wyliczono na podstawie dochodów sprzed dwóch lat i dlatego jest _ zupełnie nieadekwatna do bieżącej sytuacji _. Jak mówił, _ janosikowe _ jest zaliczane do wydatków bieżących, co wpływa na poziom zadłużenia województwa.

Marszałek województwa powiedział, że okazją do _ korekty budżetu w wymiarze wpłaty do "Janosikowego" _ będzie zapowiadana przez rząd nowelizacja budżetu. _ Oczekujemy zrozumienia i ze strony rządu i parlamentu i pozostałych województw. (...) My się zadłużamy, bierzemy kolejne kredyty, transferujemy pieniądze do innych województw _ - dodał.

bEJkIpJF

Skarbnik województwa mazowieckiego Marek Miesztalski poinformował, że wpływy z CIT w 2008 r. wyniosły blisko 900 mln zł, tymczasem w 2013 r. mają wynieść blisko 600 mln zł.

Urząd Marszałkowski informuje, że do końca czerwca do budżetu wpłynęło o ok. 200 mln zł mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem i o 285 mln zł mniej niż w 2008 r. W związku z tym podjęto decyzję o zmniejszeniu o 10 proc. (w skali półrocza) dotacji dla wszystkich instytucji samorządu wojewódzkiego (urzędy, muzea, teatry).

Poinformowano, że władze województwa na drodze sądowej będą dochodzić zwrotu środków wydanych na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej.

_ Janosikowe _ to obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, którą płacą najbogatsze samorządy na rzecz pozostałych. Stanowi określony odsetek dochodów podatkowych województwa sprzed dwóch lat, a jego wysokość zależy od wysokości wpływów podatkowych. Woj. mazowieckie musi płacić _ janosikowe _ do 15 każdego miesiąca.

bEJkIpJG
Czytaj więcej w Money.pl
Ten region jest "obdzierany ze skóry"? Tak zwane janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują część swoich dochodów biedniejszym.
Struzik będzie szefem mazowieckiego PSL Struzik otrzymał w sobotę 250 głosów, jego rywal Adam Orliński 78.
bEJkIpKa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)