Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

mBank pozbywa się działalności ubezpieczeniowej. Dostanie pół miliarda złotych

6
Podziel się

W poniedziałek mBank podpisał z duńskim inwestorem umowę sprzedaży firmy zależnej pośredniczącej w sprzedaży ubezpieczeń grupowych. Ma za to otrzymać ponad pół miliarda złotych, tyle że większość tej kwoty będzie wpływać do banku przez 15 lat. To kolejny etap rezygnowania przez bank z działalności ubezpieczeniowej.

mBank pozbył się kolejnej firmy z branży ubezpieczeń
mBank pozbył się kolejnej firmy z branży ubezpieczeń (Lukasz Piecyk/REPORTER)
bEikpLwB

Dwa lata temu mBank pozbył się spółki zależnej BRE Ubezpieczenia na rzecz francuskiej grupy AXA. Od tej pory np. OC z systemu transakcyjnego banku kupić można właśnie od AXA.

Bank jeszcze przez osiem lat otrzymywać będzie po około 18 mln zł rocznie z tytułu tej transakcji, więc i prawdopodobnie przez kolejne osiem lat klienci detaliczni mBanku w ofercie będą mieli produkty tego ubezpieczyciela.

W poniedziałek doszło do sprzedaży kolejnej firmy mBanku, która zajmuje się ubezpieczeniami. Wskazuje to na definitywny rozbrat z tym rodzajem działalności finansowej.

bEikpLwD

Będzie fala pozwów ws. kredytów frankowych? Prezes mBanku: nie ma innej drogi

27 listopada bank oraz jego spółka zależna mFinanse zawarły warunkową umowę, na podstawie której bank zobowiązany jest do sprzedaży na rzecz Phoebe IVS z siedzibą w Danii 100 proc. akcji w spółce Latona, a mFinanse do sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa mFinanse na rzecz Latony.

Owa "zorganizowana część przedsiębiorstwa" to wydzieloną działalność, w ramach której - na podstawie umów agencyjnych - mFinanse wykonuje jako agent ubezpieczeniowy czynności pośrednictwa ubezpieczeniowego w zakresie grupowych umów ubezpieczenia.

Inwestor sfinansuje transakcję przy wykorzystaniu środków zapewnionych przez fundusz Purple Star Receivable Funding DAC z siedzibą w Irlandii, wspierany przez konsorcjum inwestorów instytucjonalnych.

bEikpLwJ

Fundusz ten działa jako gwarant i jest jednocześnie stroną umowy. Drugim gwarantem, będącym zarazem stroną umowy jest Indigo Agencies Holdings Limited.

Zarówno Phoebe IVS, jak i Indigo Agencies Holdings są powiązane z niezależną angielsko - duńską Grupą Indigo. Obejmuje ona m.in. Indigo Underwriters Ltd, posiadającą licencję na terenie Wielkiej Brytanii i prowadzącą działalność w zakresie underwritingu ubezpieczeniowego i reasekuracyjnego oraz działalność agencyjną.

Finalizacja transakcji planowana jest na pierwszy kwartał 2018 roku, po spełnieniu się standardowych warunków zawieszających.

bEikpLwK

Przewidywana maksymalna łączna wartość wynagrodzenia z tytułu umowy to około 520 mln zł, z czego kwota wynagrodzenia w wysokości około 465 mln zł będzie rozpoznana przez okres 15 lat. Podobnie jak w przypadku umowy z AXA oznacza to zapewne, że mBank będzie udostępniał przez ten czas swoje kanały sprzedaży na rzecz nabywców.

bEikpLxe
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Franek
4 lata temu
Tak się kończy przygoda z kredytami frankowymi, ciekawe ile poczekamy na wiadomość o całkowitej plajcie tego banku
krzyszto
4 lata temu
No i Niemcy skundlili się z Francuzami...
stach
4 lata temu
no dobro pensje rosna a najnizsze emerytury 1100 brutto ,dlaczego my emeryci mamy byc pokrzywdzeni my juz nie zarobimy nie pujdzemy do pracy 70 letni emeryt ,to nie nasza wina ze w tamtych czasach byla taka niska przecietna to jeszcze jak jest w donu 2 emerytow to te 2000 zl sie uzbiera a jak jest tylko samotny albo we 2 a zona niema to jak wyzyc za te 820 zlotych ,TO JEST NIESPRAWIEDLIWE !AZ SIE PLAKAC CHCE CO ZA NIESPRAWIEDLIWOSC! EMERYTURY TEZ TRZEBA ZROWNAC Z DZISIEJSZYMI minimum to 1 900 brutto
bEikpLxf
XYZ
4 lata temu
Lepiej zaprzestać podwyżek cen towarów i usług, a nie poborów. A o emeruturach ani mrumru. No, ale przecież można jak co roku liczyć na ich waloryzację. I w tym, jak każdego roku, cała nadzieja. Ciekawe czy wystarczy na 4 bułeczki bez masełka.😕
waldek
4 lata temu
Nigdy i pod żadnym pozorem ubezpieczenie z banku czy w kasach marketu. .