Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
mBank pozbywa się działalności ubezpieczeniowej. Dostanie pół miliarda złotych

mBank pozbywa się działalności ubezpieczeniowej. Dostanie pół miliarda złotych

mBank pozbył się kolejnej firmy z branży ubezpieczeń Fot. Lukasz Piecyk/REPORTER
mBank pozbył się kolejnej firmy z branży ubezpieczeń
W poniedziałek mBank podpisał z duńskim inwestorem umowę sprzedaży firmy zależnej pośredniczącej w sprzedaży ubezpieczeń grupowych. Ma za to otrzymać ponad pół miliarda złotych, tyle że większość tej kwoty będzie wpływać do banku przez 15 lat. To kolejny etap rezygnowania przez bank z działalności ubezpieczeniowej.

Dwa lata temu mBank pozbył się spółki zależnej BRE Ubezpieczenia na rzecz francuskiej grupy AXA. Od tej pory np. OC z systemu transakcyjnego banku kupić można właśnie od AXA.

Bank jeszcze przez osiem lat otrzymywać będzie po około 18 mln zł rocznie z tytułu tej transakcji, więc i prawdopodobnie przez kolejne osiem lat klienci detaliczni mBanku w ofercie będą mieli produkty tego ubezpieczyciela.

W poniedziałek doszło do sprzedaży kolejnej firmy mBanku, która zajmuje się ubezpieczeniami. Wskazuje to na definitywny rozbrat z tym rodzajem działalności finansowej.

Będzie fala pozwów ws. kredytów frankowych? Prezes mBanku: nie ma innej drogi


 

27 listopada bank oraz jego spółka zależna mFinanse zawarły warunkową umowę, na podstawie której bank zobowiązany jest do sprzedaży na rzecz Phoebe IVS z siedzibą w Danii 100 proc. akcji w spółce Latona, a mFinanse do sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa mFinanse na rzecz Latony.

Owa "zorganizowana część przedsiębiorstwa" to wydzieloną działalność, w ramach której - na podstawie umów agencyjnych - mFinanse wykonuje jako agent ubezpieczeniowy czynności pośrednictwa ubezpieczeniowego w zakresie grupowych umów ubezpieczenia.

Inwestor sfinansuje transakcję przy wykorzystaniu środków zapewnionych przez fundusz Purple Star Receivable Funding DAC z siedzibą w Irlandii, wspierany przez konsorcjum inwestorów instytucjonalnych.

2100 zł ma wynosić płaca minimalna. Twoim zdaniem to:

Wystarczająco dużo. Mówimy przecież o najprostszych pracach niewymagających kwalifikacji
Żenująco mało. Za takie pieniądze nie da się żyć
Nie powinno być płacy minimalnej. Niech wysokość wynagrodzeń ustala rynek

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Fundusz ten działa jako gwarant i jest jednocześnie stroną umowy. Drugim gwarantem, będącym zarazem stroną umowy jest Indigo Agencies Holdings Limited.

Zarówno Phoebe IVS, jak i Indigo Agencies Holdings są powiązane z niezależną angielsko - duńską Grupą Indigo. Obejmuje ona m.in. Indigo Underwriters Ltd, posiadającą licencję na terenie Wielkiej Brytanii i prowadzącą działalność w zakresie underwritingu ubezpieczeniowego i reasekuracyjnego oraz działalność agencyjną.

Finalizacja transakcji planowana jest na pierwszy kwartał 2018 roku, po spełnieniu się standardowych warunków zawieszających.

Przewidywana maksymalna łączna wartość wynagrodzenia z tytułu umowy to około 520 mln zł, z czego kwota wynagrodzenia w wysokości około 465 mln zł będzie rozpoznana przez okres 15 lat. Podobnie jak w przypadku umowy z AXA oznacza to zapewne, że mBank będzie udostępniał przez ten czas swoje kanały sprzedaży na rzecz nabywców.

mbank, ubezpieczenia, axa, mbk, indigo
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Franek
2017-11-30 09:38
Tak się kończy przygoda z kredytami frankowymi, ciekawe ile poczekamy na wiadomość o całkowitej plajcie tego banku
krzyszto
2017-11-29 21:54
No i Niemcy skundlili się z Francuzami...
stach
2017-11-29 09:32
no dobro pensje rosna a najnizsze emerytury 1100 brutto ,dlaczego my emeryci mamy byc pokrzywdzeni my juz nie zarobimy nie pujdzemy do pracy 70 letni emeryt ,to nie nasza wina ze w tamtych czasach byla taka niska przecietna to jeszcze jak jest w donu 2 emerytow to te 2000 zl sie uzbiera a jak jest tylko samotny albo we 2 a zona niema to jak wyzyc za te 820 zlotych ,TO JEST NIESPRAWIEDLIWE !AZ SIE PLAKAC CHCE CO ZA NIESPRAWIEDLIWOSC! EMERYTURY TEZ TRZEBA ZROWNAC Z DZISIEJSZYMI minimum to 1 900 brutto
Pokaż wszystkie komentarze (6)